No menu items!
24 Temmuz 2024

Kırsaldaki Kadın, Kaynaklara Erişimde Ayrımcılığa Uğruyor!

Başlıklarımızdan

Kırsal bölgelerde yaşayan kadınların kaynaklara erişimde ayrımcılığa uğradığını belirten FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, “Ücretsiz iş yükünü onlar çekiyor. Kırsaldaki kadınlarımız hem evde anneler hem tarlada işçiler” dedi.

Tarım ve Kadın” temasıyla yapılan FAO Tartışıyor etkinliğinde konuşan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, kırsal bölgelerde yaşayan kadınların kaynaklara erişimde ayrımcılığa uğradığını söyledi. Selışık, “Ücretsiz iş yükünü onlar çekiyor. Kırsaldaki kadınlarımız hem evde anneler hem tarlada işçiler” dedi.

FAO Tartışıyor” online etkinlik serisinin ikincisi, Dünya Kadınlar Günü kapsamında ‘Tarım ve Kadın’ temasıyla yapıldı.

Kırsaldaki kadınların mücadelesi masaya yatırıldı

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık’ın moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte kırsaldaki kadınların mücadelesi masaya yatırıldı. Kadın Girişimciler Derneği Başkan Yardımcısı Berrin Kuleli, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu, Edirne Milletvekili, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Fatma Aksal gibi yolları tarım ve gıda ile kesişen farklı kurumdan isimlerin katıldığı etkinlikte, kadınların karar alma süreçlerine etkin katılımının yolları, kaynaklara, pazara erişimi ile yönetici ve liderlik pozisyonlarına ulaşmada eşit haklara nasıl sahip olabilecekleri tartışıldı.

“Kırsaldaki kadın; evde anne, tarlada işçi”

Açılış konuşmasını yapan Selışık, kırsal bölgelerde yaşayan kadınların kaynaklara erişimde ayrımcılığa uğradığını belirterek, “Ücretsiz iş yükünü onlar çekiyor. Kırsaldaki kadınlarımız hem evde anneler hem tarlada işçiler” dedi.

Konuşmasında kırsalda yaşayan kadınların mücadelesinin altını çizen Selışık, küresel ölçekte kadınların tarımsal arazilerin yalnızca %20’sine sahip olduğunu bu rakamın Türkiye’de ise %13 olduğunu ifade ederek, kadınların bu konuda daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu kaydetti. Tarımda kadını lider olarak görmek istediğini belirten Selışık, “Kadınlarımız kooperatiflerde daha aktif yer almalı. Sadece kadınlarımız değil küçük aile çiftçilerimiz de kooperatif gibi güçlü örgütlü yapılar sayesinde pazara daha iyi erişim sağlayabilir” diye konuştu.

“Kadınları yönetici pozisyonlarında görmek istiyoruz”

Etkinliğe katılan AK Parti Kars Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç da tarımda istihdamı büyük ölçüde kadınların oluşturduğunu söyledi. “Kadın hep emek veren tarafta oldu bugüne kadar. Ancak sürekli emek veren tarafta olmaları kadınlarımıza haksızlık olur. Onları artık yönetici pozisyonlarında lider olarak görmek istiyoruz” diyen Kılıç, kadınların ve kız çocuklarının daha iyi eğitim almaları gerektiğini de vurguladı.

AK Parti Edirne Milletvekili, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Fatma Aksal da, özel sektörde işverenlerin iş verme konusunda kadınlara eşit davranmadığını, bu yüzden kadınlara çalışmaları için uygun ortam ve koşulların sağlanması gerektiğini belirtti. Tarımla iç içe bir ailede büyüdüğünü anlatan Aksal, gençlerin tarıma olan ilgisinin artmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Kırsalde yaşayan kadın tamamen tarımın içinde ve üretime çok ciddi katkı sağlıyor. Biz kadınlarımızı sadece tarımda değil, ekonomi, siyaset ve sanat gibi her alanda görmek istiyoruz. Kadınların üretimde yer almaları kadar, karar mekanizmalarında yer almaları da çok önem teşkil ediyor” dedi.

Kayıt dışı çalışanların çoğunluğu kadın!

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu da, zor koşullar altında ve kayıt dışı olarak çalışanların büyük çoğunluğunun kadınlar olduğuna işaret etti. Kocaoğlu, “Kırsal kalkınmada en çok önem verdiğimiz grup kadınlar. Bu alanda kadın girişimciliğini arttırmayı, karar mekanizmalarındaki kadınların sayısını arttırmayı ve öğrenciler için ise geleceğin girişimcilerine yönelik mentörlük yapmayı amaçlıyoruz. Yani kısacası kadının iş hayatında, sosyal hayatta ve siyasette saygınlığını arttırmayı, cesaretlendirmeyi ve ilham vermeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Kadın Girişimciler Derneği Başkan Yardımcısı Berrin Kuleli de toplumsal cinsiyet eşitsizliğini besleyen ve kadınların sorumluluk alanına ev içine hapseden bir kültürden geldiklerini belirterek şunları söyledi:

Bu kültürden gelen bir iş ortamında girişimci kadınlar bilgiye, finansal kaynağa, pazara erişimde maalesef erkeklerden çok daha fazla karşılaşıyorlar. ’Kadın Girişimciler Derneği olarak vizyonumuz, kadınların daha fazla karar alma mekanizmalarında yer almasıdır. Teknolojide, tarımda, ticarette ve toplumda kadınları daha da güçlendirmeye çalışıyoruz.

Kaynak : www.gidahatti.com

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları