No menu items!
24 Temmuz 2024

Çiftçiye Yonca Tohumu Hibe Edildi

Başlıklarımızdan

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce, “Alpu Makineli Hasada Uygun Yemeklik Baklagil ve Yem Bitkileri Ekim Alanlarının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Yonca tohumu teslim töreni düzenlendi.

Alpu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene Alpu Kaymakamı Kübra Karaalioğlu, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş, Alpu Ziraat Odası Başkanı Murat Tepe, İlçe Tarım Müdürü Cemal Sönmez Baş ve görevli teknik personellerle birlikte üreticiler katıldı. Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş törende yaptığı konuşmada:

“Alpu Makineli Hasada Uygun Yemeklik Baklagil ve Yem Bitkileri Ekim Alanlarının Geliştirilmesi Projesi” nin ilk ayağı olarak geçtiğimiz günlerde Alpu İlçemizde Azkan çeşidi sertifikalı nohut tohumu teslimini gerçekleştirmiştik. Bugün projenin ikinci ayağı olarak yonca tohumu teslimini gerçekleştirmek üzere bulunuyoruz.

Hayvancılığın da yapıldığı İlçemizde en büyük açık yem bitkileri açığıdır. Kaba yemde bunu karşılamak için ilçemize 7.250 kg yaklaşık 1500 dekar alana tekabül edecek şekilde Alpu merkez ilçe dâhil olmak üzere 22 mahallede yonca ekimini teşvik etmek amacıyla yonca tohumunu hibe olarak dağıtıyoruz. Bu hibeden 1 tanesi kadın çiftçi olmak üzere toplamda 76 çiftçimiz yaralanacaktır. Toplam maliyeti yaklaşık 260.000 TL civarında olan bir hibe sağlamış olacağız. Yonca tek yıllık değil çok yıllık bir bitki olduğu için de ekstra dekar başına şu an 90 TL desteklememiz var. Yani bu projeyle hem tohum desteği veriyoruz hem de üzerine devlet desteği vereceğiz. 4 yıl boyunca sürecek bu projeyle Alpu ilçemize sonunda yaklaşık 540.000 TL’ye tekabül eden bir destek sağlamış olacağız.” dedi.

Alpu Kaymakamı Kübra Karaalioğlu konuşmasında:

Hepinize öncelikle bu gayet verimli ve güzel projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Unutulmamalıdır ki bu bir teşvik, bundan sonraki yıllarda sizlere çok büyük görevler düşüyor. Bu projede emeği geçen başta İl Tarım ve Orman Müdürümüz olmak üzere İlçe Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum.”  dedi. Konuşmaların ardından üreticilere yonca tohumlarının dağıtılmasıyla tören sonra erdi.

Kaynak : TARIMDANHABER

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları