No menu items!
16 Haziran 2024

Hayvancılık İşletmelerine ‘İyi Tarım’ Zorunluluğu

Başlıklarımızdan

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan nitrat kirliliğinin önlenmesine yönelik tebliğde düzenlemeye gitti.

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan nitrat kirliliğinin önlenmesine yönelik tebliğde düzenlemeye gitti. Hayvancılık işletmelerine 11 Şubat 2024’e kadar iyi tarım uygulamalarına uyum sağlama zorunluluğu getirildi. Konuya ilişkin tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre ‘nitrat eylem planı’ tebliğe eklendi. İyi tarım uygulamaları kodu nitrata hassas bölgelere özgü hazırlanan nitrat eylem planları ile uygulanacak.

Nitrata hassas bölgelerde, yılda bin 600 kilogram ve üzeri azot üreten hayvancılık işletmeleri hayvansal gübre deposu ve hayvansal gübre yönetim planı; yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğüne sahip tarımsal işletmeler ise gübreleme planı yapmakla yükümlü olacak.

Bu bölgelerde, yılda bin 600 kilogramdan az azot üreten hayvancılık işletmeleri için hayvansal gübre deposu ve hayvansal gübre yönetim planına yönelik hükümlerin uygulanması zorunlu olmayıp gönüllülük esas alınacak. Fakat bu işletmeler, diğer tüm hükümleri uygulamakla yükümlü olacak.

Hayvansal gübre deposu, hayvansal gübre yönetim planı ve gübreleme planı yapacak tarımsal işletmeler il ve ilçe müdürlükleri tarafından belirlenecek.

Nitrata hassas ve hassas olmayan bölgelerde, yılda bin 600 kilogram ve üzeri azot üretme kapasitesine sahip olarak kurulacak hayvancılık işletmeleri iyi tarım uygulamaları koduna uyumlu olarak planlanacak.

Bunun yanı sıra yıllık ürettikleri azot miktarına bakılmaksızın hibe, destek, teşvik ve düşük faizli kredi kullanılarak kurulacak hayvancılık işletmeleri de bu kapsamda yer alacak.

Tarımsal işletmelerin iyi tarım uygulamaları koduna uygunluğu il, ilçe müdürlüğü tarafından değerlendirilecek.

Kaynak : www.tarimtv.gov.tr

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları