No menu items!
22 Temmuz 2024

Tarfin: Türkiye’nin Geleceğine Yatırım Yapan Dijital Tarım Platformu

Başlıklarımızdan

Türkiye’deki çiftçilerin emeğini ve tarım sektörünün önemini koruma misyonuyla teknolojik bir altyapı sunan ve çiftçilere gübre, tohum, yem gibi tarım ihtiyaçları için peşin ya da vadeli ödeme fırsatlarıyla destek olan Tarfin’in, Ülke Satış Müdürü Tolga Yücel ile; firma hedefleri ve mobil uygulamaları hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

  1. Tarfin’in temel amacı nedir? Tarfin’i diğer tarımsal ürün depolama ve yönetim hizmetlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Türkiye’de tarımı desteklemek üzere yola çıkan dijital tarım platformu Tarfin, 2017 yılından bu yana sunduğu teknoloji ile hem güçlü bir ekonominin önemli yapı taşlarından olan çiftçilerin emeğini hem de ülkemize ve geleceğe sundukları değeri koruma altına almayı amaçlıyor. Bu doğrultuda Tarfin olarak tarımda çiftçilerin gübre, tohum ve yem gibi girdilere yönelik ihtiyaçlarına çözüm sunmak ve bu ihtiyaçları talep ettikleri peşin ya da vadeli ödeme fırsatları ile karşılamak üzere destek oluyoruz. Tarfin’in en önemli özelliği teknolojik altyapısı. Pandemi döneminde yaşanan olumsuz gelişmelerde çiftçilere destek olmak için Tarfin Mobil’i geliştirdik. Bu sayede ihtiyacı olan çiftçilerin tarım girdilerine hızlı, kolay ve uygun fiyatlarla ulaşması için yatırımlar yapıyoruz.

  1. Tarımsal risk skorlama modeliniz nasıl çalışıyor ve çiftçilere nasıl fayda sağlıyor?

Tarfin, geliştirdiği yapay zeka sistemli tarımsal risk skorlama modeli sayesinde ürün odaklı ödeme koşulları sunuyor. Böylelikle tarıma gönül veren çiftçilerimiz, kendi ödeme takvimlerine göre tarımsal ihtiyaçlarını karşılıyor. Öyle ki Tarfin, peşin veya hasatta ödeme imkanlarıyla çiftçilerimize rahat bir nefes aldırıyor. Alınan tarımsal ürünler, bölgeye, ekinine özel belirlenen hasat takviminde ödeniyor. Tarfin Mobil, makine öğrenmesine dayalı temelinde geliştirdiği tarımsal risk skorlama alt yapısı ile aldığı başvurularını, 4 dakika içerisinde değerlendirebiliyor. Çiftçilerin finansal verileri ile birlikte tarıma dair bilgilerini harmanlayarak sektörde öncü bir değerlendirmeye imza atıyor.

  1. Mobil uygulamanızı kullanarak çiftçilerin bulundukları bölgelerdeki gübre, tohum ve yem gibi tarım girdilerinin fiyatlarını nasıl karşılaştırıyorsunuz?

Tarfin Mobil, sunduğu teknolojik altyapısı sayesinde tüm bayilerin güncel girdi fiyatlarını tek bir platform üzerinden sunma ayrıcalığı sağlıyor. Tarfin Mobil kullanıcısı bulunduğu konumu sisteme giriyor, bölgedeki ve yakın çevredeki ürünleri kolaylıkla görebiliyor. Yine bu akıllı algoritma sayesinde mesafeye ya da fiyata göre sıralama yapılabiliyor. Bu da tarımsal girdi alışverişlerinde avantaj sunuyor.

  1. Mobil uygulamanızın çalışma prensibi nedir? Çiftçiler nasıl kullanabilir ve en uygun fiyatları nasıl bulabilirler?

Tarfin Mobil, Türk çiftçisini güçlendirme misyonumuz çerçevesinde hayata geçirildi. Çiftçilerin Tarfin Mobil’i kullanmak için iOS ya da Android tabanlı cep telefonlarından uygulamayı indirmeleri gerekiyor. Sonrasında da uygulamada bulunduğunuz konumu, satın alacağınız ürünü belirtiyorsunuz. Tarfin Mobil sizin için çevrenizdeki satış noktalarını listeliyor, eğer aradığınız ürünü o anda bulamadıysanız Tarfin’den size teklif iletmesini de isteyebiliyorsunuz. Alacağınız ürün miktarı, telefon bilgisi gibi kısımları doldurduktan sonra ekranda “Başvurunuz Değerlendiriliyor” uyarısı çıkıyor. Başvurunuzun değerlendirilmesi 4 dakika içerisinde tamamlanarak ve başvuru sonucunuz ekranda yer alıyor. Ardından seçtiğiniz satış noktasına giderek ürününüzü teslim alabiliyorsunuz.

  1. Şirketinizin çiftçilere sunduğu diğer avantajlar ve fırsatlar nelerdir?

Tarfin olarak Türk çiftçisinin çeşitli ihtiyaçlarına yönelik farklı ürünler geliştiriyoruz. Bunlardan en çok gurur duyduğumuz ürünümüz Gelir Korumalı Paket ile Tarfin, çiftçilerin buğday üretimine yönelik girdi alışverişlerini mahsul değerine endeksli olarak gerçekleştirmelerini sağlıyor, gelir gider dengesini koruyor. Bu sayede çiftçi güncel ekonomik değişikliklere de karşı korunmuş oluyor. Buğday fiyatları şeffaf bir şekilde sergilendiği için çiftçiler fiyatları kolaylıkla takip edilebiliyor. Çiftçi bugün alışveriş yaparken aldığı ürünün buğday değerinden toplam tutarı görüyor, hasatta vade tarihinde TURİB değeri üzerinden ödemesini gerçekleştiriyor. İlk örneğini buğday özelinde uygulamaya alınan bu sistem, tüm Türkiye’deki yetkili satış noktalarında çiftçilerin hizmetine sunuluyor. Biliyoruz ki çiftçilerimizin sürdürülebilirliği için devletimiz kadar özel sektöre de iş düşüyor. Geçtiğimiz sene bu paketi tercih eden çiftçilerimiz daha kazançlı çıktı. Çiftçimize böyle bir hizmet sunmuş olmak bizi gururlandırıyor. Tarfin Emanet ise çiftçinin mahsulünü uygun koşullarda depolayarak mahsul değerlendiğinde satmasını sağlıyor.

  1. Tarfin’in sunduğu güvenli depolama çözümü nasıl işliyor? Çiftçilerin ürünlerini depolama süreci nasıl yönetiliyor ve güvenlikleri nasıl sağlanıyor?

Çiftçi Tarfin Emanet’i tercih ettiğinde mahsulünün değerinin yüzde 70’ini o günün piyasa koşulları ile avans olarak alabiliyor. Depolamayı tercih ettiği süre Tarfin güvencesi ile ürünlerini depolayabiliyor, satış talebini istediği zaman yönetebiliyor. Satış gerçekleştirdiğinde sağladığı kazancı da cebinde kalıyor.

  1. Tarfin’in hizmetleri ve faaliyetleri çiftçilere hangi bölgelerde sunulmaktadır?

Şu an 80 ilde 50 binden fazla çiftçiye 1200 satış noktası ile hizmet veriyoruz. Bugüne kadar 50 binden fazla çiftçinin hayatına dokunduk, daha fazla emekçimize ulaşmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

  1. Tarfin ile işbirliği yapmak isteyen bir çiftçinin nelere dikkat etmesi gerekiyor? Hizmetlerinizi kullanmayı düşünen çiftçilerin bilmesi gereken önemli noktalar nelerdir?

Tarfin her zaman çiftçiyi koruyan şeffaf politikalar sergiliyor. Bugün bizden alışveriş gerçekleştiren bir çiftçi hasatta ne ödeyeceğini kuruşu kuruşuna bilebiliyor. Bu nedenle eğer farklı bir yerden alışveriş gerçekleştirmeyi planlıyorsa gizli masraflarla karşılaşmaması için ne ödeyeceğini sormasını tavsiye ediyoruz.

  1. Tarfin, sürdürülebilirlik ve çevresel etki konularında nasıl bir rol oynamayı hedefliyor? Şirketinizin çevresel sorumlulukları nelerdir?

Tarfin olarak tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, bizim en büyük hedeflerimizden birini oluşturuyor. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz çözümlerden biri olan Gelir Korumalı Paket, çiftçimizin gelir-gider dengesini koruyor, fiyat artışlarından etkilenmemesini sağlıyor. Çiftçinin gelir-gider dengesini belirsizliklerden arındırma üzerine attığımız bu adım üretimin sürdürülebilirliği için büyük bir önem arz ediyor.

  1. Tarfin’in şu ana kadar çalıştığı veya işbirliği yaptığı çiftçilerle ilgili başarı öyküleriniz nelerdir? Bu hikayelerde nasıl bir fark yarattığınızı anlatabilir misiniz?

Ürünlerimizle ilgili çiftçilerimiz ve satış noktalarımızdan çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Örneğin; Tarfin Pro’yu kullanan bir bayimiz “Tarfin bayisi olmadığımız ürünlerin fiyatlarından günlük olarak haberdar olup, gübreleri daha ucuza temin edip daha çok müşteriye ulaşma imkanı sundu. Geçen yıla göre yüzde 20 daha fazla müşterimiz oldu” yorumunu yaptı. Aynı şekilde bir başka çiftçimiz de ”Tarfin ile kefil ya da ipotekle uğraşmama gerek kalmadı. İnternetten başvurumu yapıp, bir imza ile gidip gübremi alabiliyorum. Bu sayede de babamızın mirasını sürdürebilme imkanı elde ettim” açıklaması yaptı. Özetle tarımla uğraşan herkes için, onların hayatlarını kolaylaştıran, onların ihtiyaçlarına çözüm sunan duruşumuzla her açıdan fark yaratmaya devam ediyoruz.

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları