No menu items!
16 Temmuz 2024

Türk Tarımına Destek için Sofralarınızda Yerli Mercimeğe Yer Açın

Başlıklarımızdan

Duru Bulgur Gıda Mühendisi Ece Duru; Yerli Malı Haftası’nda Türkiye tarımının en değerli ve en lezzetli ürünlerinden kırmızı mercimeğin, benzersiz kalitesine ve lezzetine vurgu yaptı.

Birbirinden lezzetli ve sağlıklı ürünleriyle tüm Türkiye’nin büyük bir beğeniyle tercih ettiği Duru Bulgur; 12-18 Aralık’ta kutlanan Yerli Malı Haftası’nda tüm Türkiye’ye ‘Yerli kırmızı mercimek’ tüketimi konusunda çağrıda bulundu. Güneydoğu Anadolu bölgesinin bereketli topraklarında yetişen kırmızı mercimek, gerek besin değeri gerek lezzet ve kıvamı açısından ithal olan rakiplerine kıyasla üstünlük sağlıyor. Duru Bulgur Gıda Mühendisi Ece Duru Yerli Malı Haftası’nda, Türk çiftçiler tarafından üretilen mercimeğin ithal olan mercimeğe üstünlüğüne dikkat çekti.

Yerli mercimek kolayca ayırt edilebilir

Ürettikleri mercimeğin yüzde yüz yerli olduğu bilgisini veren Ece Duru; yerli mercimek ile ithal mercimek arasında birçok anlaşılır fark olduğunu söyledi. Yerli mercimeğin daha koyu renkli olduğunu belirten Duru; “Piştikten sonra yerli mercimek sarı, ithal olan yeşil bir renk alıyor” derken yerli mercimeğin yuvarlak, ithal mercimeğin yassı olduğunu belirtti. Yerli mercimeğin hem görüntüsü hem de besin değeri açısından daha kaliteli olduğunu söyleyen Duru; “360 gram yerli mercimekle 10, ithal mercimekle ise sadece 7 buçuk kase çorba elde ediliyor. İthal mercimek daha geç pişiyor ve kıvam tutturmak için un gibi başka malzemeler eklemek gerekiyor” dedi.

Yerli bakliyat sürdürülebilirlik için önemli

Bakliyatın açlıkla mücadelede kritik bir konu başlığı olduğuna işaret eden Duru Bulgur Gıda Mühendisi Ece Duru

Besin içerikleri açısından dengeli ve sağlıklı beslenmeye önemli ölçüde katkı sağlayan bakliyatlar, ekonomik olarak da gelecekte açlık ile mücadelede başı çekecek” derken yerli üretimin sürdürülebilirlik açısından önemine dikkat çekti.

Duru Bulgur Gıda Mühendisi Ece Duru; “Bu denli öneme sahip bir besinin ülkemizde sürdürülebilir olması için yerli tohum kullanımını destekliyor, çiftçi ve tedarikçilerimizi bu konuda bilgilendiriyoruz” dedi.

Kaynak: tarimpusulasi

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları