No menu items!
24 Nisan 2024

Sivas’ta İlk Kenevir Tohumları Toprakla Buluşturuldu

Başlıklarımızdan

Kenevir ekilebilecek 20 il arasında bulunan Sivas’ta, 6 üreticiyle sözleşmeli kenevir üretimi için protokol imzalandı. Sivas Valisi Salih Ayhan, protokol imzalanan çiftçiler ile ilk tohumları toprakla buluşturdu.

Sivas’ın kenevir ekimine izin verilen iller arasına alınmasının ardından Valilik’te 6 üreticiyle sözleşmeli kenevir üretimi protokolü imzalandı. Bu çerçevede, 6 çiftçiye tohum desteği verilerek 170 dekar alanda kenevir ekimi yapıldı. Kenevir ekilebilecek 20 il arasında bulunan Sivas’ta, 6 üreticiyle sözleşmeli kenevir üretimi protokolü imzalanmasının ardından ilk tohumlar toprakla buluşturuldu. İlk tohumlar, Bölge Trafik Denetleme Şubesi Müdürlüğü karşısındaki arazide Vali Salih Ayhan’ın katılımıyla ekildi. Ayhan, burada yaptığı açıklamada, kentin tarım potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Ana hedeflerinin tarımsal verimliliği ve çeşitliliği artırmak olduğunu belirten Ayhan, şunları kaydetti:

“Sivas bugün tarihi günlerinden birisini yaşıyor. Özel önemi olan, katma değeri yüksek, birçok sektörde ham madde olarak kullanılan kenevir üretimi için bugün sahada ekim gerçekleştiriyoruz. Sivas halkı bunu çok istedi ve Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ve bakanlık genelgesiyle Sivas da kenevir ekilebilir iller içinde 20. il oldu. Ardından İl Özel İdaresi ile Tarım ve Orman Müdürlüğümüz gerekli çalışmaları başlattı. Şu an 6 çiftçimize tohum desteği vererek 170 dekarın ekimini gerçekleştiriyoruz. Seneye hedefimizi koyduk, inşallah bin dekar alana ekim yapacağız.”

Kaynak : www.tarimtv.gov.tr

- Advertisement -spot_img

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları