No menu items!
18 Nisan 2024

Diyarbakır Çüngüş’te Çiftçiye 12 Ton Fiğ Tohumu Dağıtıldı

Başlıklarımızdan

Çüngüş İlçesinde “Diyarbakır İli Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi” kapsamında 74 üreticiye 12 ton fiğ tohumu dağıtıldı.

Törende konuşan Çüngüş Kaymakamı Tuncay Kaldırım;  “Toprağa sırtını dönen insan en büyük ihaneti kendisine yapmış olacaktır. Kaymakamlık olarak, kamu kurumları olarak, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak tarımı ve çiftçimiz geliştirecek ve güçlendirecek tüm kararların ve uygulamaların arkasında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu amaçla çiftçimize her türlü araç, gereç, makine ve ekipman, tohum, gübre desteği verilerek ürünlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi sağlanacaktır. Bugünkü programla da bu amacımızı güçlü bir şekilde vurgulamak istiyoruz” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ise; Çüngüş ilçesine hayvancılık alanında 3,1 milyon TL, bitkisel üretim alanında ise 11,3 milyon TL destek sağladıklarını belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “17 Şubat 2021 tarihi itibariyle ilimizde şap aşı kampanyasını başlattık. Şap aşısı önemli. Hayvanlara yapılan zorunlu aşılardan bir tanesi. Ayrıca sığırlardaki çiçek hastalığını engelleyen YSD aşısı da yapılmaktadır. Bu aşıların yapılmasında ihmalkâr davranmamalıyız. Bunlarla beraber hayvan küpeleme çalışmaları da önemlidir. Biliyorsunuz büyükbaş hayvanlar 3 aylık ve küçükbaş hayvanlar da 6 aylık olana kadar bu çalışmalar yapılıyor. Diyarbakır ilimiz adına hayvan zabıtası kararıyla her yaşta ve cinste hayvanları cezasız olarak küpeleme kararı aldık, bu yılsonuna kadar bunu uygulayacağız.

2021 yılını sert kabuklu meyve yılı ilan ettik

Bu yıl sayın valimizin başkanlığında yaptığımız bir toplantıda 2021 yılını sert kabuklu meyve yılı ilan ettik. Bu kapsamda bir proje hazırladık. Proje için ayrılan 15 milyon 750 bin TL badem, ceviz ve fıstık yetiştiriciliğinde kullanılacak. Bu ürünlerin yetiştiriciliği için en az 5 dekar alan olması şartı olmakla beraber Çüngüş ilçemiz için araziler küçük arazi olduğundan 3 dekara revize etme durumu var. 2020 yılı Yem Bitkileri Desteklemeleri kapsamında, İlimizin 15 ilçesinde fiğ, yonca ve silajlık mısır ürünlerinde 622 üreticiye, toplam 3 milyon 229 bin 897 lira destekleme ödemesi yaptık.

2020 yılı Yem Bitkileri Desteklemeleri kapsamında, İlimiz Çüngüş ilçesinde fiğ bitkisi eken 21 üreticiye, toplam 21.253,08 TL destekleme ödemesi yaptık. Diyarbakır İli Yem Bitkilerini Geliştirme projesinde, 2021 yılı Yem Bitkileri desteklemeleri kapsamında 2020 yılı içinde 97 da alanda bin 455 kg yem bezelyesi tohumu ve 439 da alanda kullanılmak üzere 4bin 390 kg fiğ tohumu dağıttık. 291 da alanda kullanılmak üzere 873 kg yonca tohumu ve 2 bin 190 da alanda kullanılmak üzere 21 bin 900 kg fiğ tohumunu hali hazırda dağıtıyoruz. Mart ayında ise 7 bin 230 da alanda kullanılmak üzere bin 446 torba silajlık mısır tohumunu da üreticilere dağıtacağız.” dedi.

Kaynak : www.tarimtv.gov.tr

- Advertisement -spot_img

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları