No menu items!
24 Temmuz 2024

Beykozlu Çiftçiye 1 Milyon Fide Desteği

Başlıklarımızdan

Beykoz Belediyesi ilçede tarımı kalkındırmak, ekonomiyi canlandırmak ve çiftçiye destek olmak amacıyla 1 milyon ücretsiz fide dağıtımına başladı.  

Beykoz’da kent tarımı alanında son 3 yılda çiftçinin yüzünü güldüren çalışmalara imza atan Beykoz Belediyesi’nin geçen hafta düzenlediği “Kent Tarımı Toplu Açılış Töreni”yle görücüye çıkan projelerinden biri olan “1 Milyon Fide Desteği” üreticiye ulaşmaya başladı. 

Kayıtlı Çiftçiler Yararlanacak 

Yaz sezonu için domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, kavun ve karpuz olmak üzere 7 kalemde üretilen fideler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’de kaydı bulunan çiftçilere  Beykoz Köy Pazarı’na dağıtıldı.  

1 Milyon Fide Desteği’nden, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’de kaydı bulunan çiftçiler, Ziraat Odası’nda kaydı bulunan çiftçilerle, kuruma dilekçeye başvuruda bulunan çiftçi ve vatandaşlar yararlanacak. 

Fide dağıtımı belirlenen sırayla mahalle ve köy meydanlarında yapılacak. 

Modern Üretim Serası 

İlçede tarıma can suyu olacak fideler, Beykoz Belediyesi’nin kent tarımı yatırımları arasında stratejik bir yere sahip olan “Tohum ve Fide Üretim Serası”nda yetiştiriliyor.  

Cumhuriyetköy’de 16 bin 40 m2’lik alanda modern yöntemlerle faaliyet gösteren seranın 2 bin 16 m2’lik alanında kapalı, 14 bin 24 m2’lik kısmında ise açık yetiştiricilik yapılıyor.   

Tarımsal üretim en büyük harcama kalemini oluşturan tohum ve fide maliyetini azaltmak amacıyla kurulan serayla kent tarımında verimin, çiftçinin ise kazancının artması bekleniyor. 

Güzlük Dağıtımı Da Yapılacak 

Beykoz Belediyesi yaz sezonunun ardından güz sezonu için de mevsimlik fideler üreterek dağıtımını yapacak. 

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları