No menu items!
17 Nisan 2024

Ata Tohumlarına Sahip Çıkan Hibeye Hak Kazanacak

Başlıklarımızdan

ORAN; tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için toplam 15 milyon lira destek sağlayacak. Ata tohumlarıyla ilgili projelere öncelik verilecek.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN); Kayseri, Sivas ve Yozgat bölgesinde tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için hayata geçirilecek projelere toplam 15 milyon lira destek sağlayacak. Ata tohumlarıyla ilgili projelere öncelik verilecek.

Gıdanın öneminin daha iyi anlaşıldığı yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde özellikle ata tohumlarının ortaya çıkarılması ve korunmasına yönelik projeler de söz konusu destekten pay alacak.

Program sayesinde, kırsalda yaşayan vatandaşların sosyo-ekonomik gelişimlerine katkı sağlanması amaçlanıyor.

“2010’dan beri hibe destekleri veriyoruz”

Orta Anadolu Kalkınma Ajansının (ORAN) Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, 2010 yılından beri bölge illerinin kalkınması için çeşitli hibe destekleri verdiklerini söyledi.

Kilci, 10 yıldır verilen desteklerin cari fiyatlarla 300 milyon lirayı aştığını, bölgedeki toplam yatırım tutarının ise 550 milyon lirayı bulduğunu belirterek, “2020 yılı içinde kırsal kalkınma alanında mali destek programı ilan ettik. Bu programla amacımız, bölge illerimizdeki tarım ve hayvancılık odaklı kırsal kalkınmanın desteklenmesi, kırsal turizmle beraber buradaki ögelerin pazarlanması ve ülkemizin ulusal ve uluslararası anlamda değerinin artırılmasıdır.” dedi.

“Kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünler desteklenecek”

Ata tohumlarına sahip çıkan hibeye hak kazanacak

Programda birkaç önceliklerinin olduğunu dile getiren Kilci, şöyle devam etti:

“Bunların başında, özellikle kırsal alanda tarım ve hayvancılık odaklı kadın örgütlenmesinin artırılması, kooperatifleşmenin desteklenerek kurumsal yapılara kavuşturulması geliyor. Aynı zamanda en önemli eksiklik kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünlerin pazarlanması. Dolayısıyla pazarlama aktivitelerinin de desteklenmesini düşünüyoruz. Bir diğer önceliğimiz ise kırsalda tarım ve hayvancılığın katma değerli bir yapıya kavuşturulması. Bunun gerek teknolojik tarım ve hayvancılık imkanlarının kullanılması gerekse de tıbbı ve aromatik bitkiler gibi daha katma değerli ürünlerin ortaya çıkarılmasıyla olacağını düşüyoruz. Bu anlamda gelecek projeleri bekliyoruz.”

Proje başına 250 bin lira ila 1 milyon lira destek

Özellikle pandemi sürecinde gıdanın öneminin daha iyi anlaşıldığını söyleyen Kilci, “Ülkemizdeki tüm kesimler gıda üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. Biz de Ajans olarak tarım ve hayvancılık odaklı çalışmalara önem verdik. Ata tohumlarının geliştirilmesini önemsiyoruz. Ülkemizde binlerce yerel ata tohumu var. Bunların tekrar ortaya çıkarılması ve kaybedilmemesi, bunlar için gerekli pazarlama ağlarının kurulması, üretim, paketleme ve çiftçiyle buluşturma ağlarının kurulması bir diğer önceliğimiz.” ifadelerini kullandı.

Kilci, tarım ve hayvancılık alanında birçok atığın ortaya çıktığına dikkati çekerek, “Bu atıklar hem çiftçiler için sorun oluşturuyor hem de değerlendirilmeyen potansiyel. Bu atıklar konusunda da projeleri bekliyoruz.” dedi.

Proje başvurularında son tarihin 31 Aralık olduğunu belirten Kilci, proje başına en az 250 bin, en fazla 1 milyon lira destek vermeyi planladıklarını kaydetti.

Kilci, toplamda 15 milyon liralık destek verileceğini dile getirerek, proje sahiplerine her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

- Advertisement -spot_img

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları