No menu items!
25 Haziran 2024

Arı Hastalıkları Bal Üretimini Düşürdü

Başlıklarımızdan

Arı hastalıkları ve mevsimsel sorunlar nedeniyle bal üretimi azaldı. 35 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, “Bal arzı düşük olduğu için bu sene arı ürünlerinin fiyatı yükselecek. Tüketiciler bu dönemde sahte ürünlere dikkat etmeli” dedi.

COVID – 19, arı hastalıkları ve mevsimsel sorunlar nedeniyle bal üretimi azalınca fiyatlar yükseldi. Konuyu değerlendiren 35 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy,Bu sezon yaşanan problemler sebebiyle kovanlar boş kaldı. Bal arzı düşük olduğu için bu sene arı ürünlerinin fiyatı yükselecek. Tüketiciler böyle dönemlerde sahte ürün satan kötü niyetli kişilere dikkat etmeli.” diyerek tüketicileri uyardı. 2020, insanların COVID-19’a karşı, arıların ise Varroa hastalığına karşı savaştığı bir yıl oldu. Değişen mevsim normallerinden de etkilenen arılar bu yıl kovanları boş bıraktı.35 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, “İlkbahar soğuk, yaz kurak geçtiğinden çoğu bölgede bal üretimi çok az oldu. Mevsimden etkilenmeyen arılar da hastalıktan etkilendi. Çam balının oluşmasını sağlayan Marchalina hellenica böcek türünde de toplu ölümler yaşandı. Şifa niyetine tüketilen bal ve arı ürünlerinin fiyatında bu sene artış bekleniyor.”

“Bal, takviye edici gıdalardan daha güvenilirdir”

Koronavirüs salgını sebebiyle artan sağlık endişesi insanları bilinçsizce vitamin alımına götürdü. Doktorlara danışmadan, gerekli testleri yaptırmadan takviye edici gıda tüketimine dikkat çeken Bal Gurmesi Aksoy,Suda eriyen, ağızdan alınan haplar yerine doğanın bize sunduğu en değerli hediye olan, bağışıklık sisteminin dostu bal ve arı ürünleri tüketilmelidir.” dedi.

“Geçen yıla göre artan fiyatlar sağlığınızdan daha önemli deği”

Bu yıl beklenenin çok altında gerçekleşen bal hasadı sebebiyle bal alırken daha dikkatli olunmalıdır. Reçel ve pekmez fiyatına balımsı ürün satmaya çalışan fırsatçılara asla güvenmeyin.” diyen Aksoy, “Artan fiyatlar yüzünden besin değeri yüksek ve tamamen doğal olan bal ve arı ürünleri tüketmekten vazgeçmeyin ve balınızı güvendiğiniz markalardan tercih edin. Geçmişten bugüne şifa niyetine kullanılan ve vücuda faydalı etkisi Oxford Üniversitesince de kanıtlanmış baldan, artan fiyatları sebebiyle vazgeçilmesi daha yüklü bir fatura çıkartabilir.” dedi. COVID – 19, arı hastalıkları ve mevsimsel sorunlar nedeniyle bal üretimi azalınca fiyatlar yükseldi. Konuyu değerlendiren 35 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, “Bu sezon yaşanan problemler sebebiyle kovanlar boş kaldı. Bal arzı düşük olduğu için bu sene arı ürünlerinin fiyatı yükselecek. Tüketiciler böyle dönemlerde sahte ürün satan kötü niyetli kişilere dikkat etmeli.” diyerek tüketicileri uyardı. 2020, insanların COVID-19’a karşı, arıların ise Varroa hastalığına karşı savaştığı bir yıl oldu. Değişen mevsim normallerinden de etkilenen arılar bu yıl kovanları boş bıraktı.35 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, “İlkbahar soğuk, yaz kurak geçtiğinden çoğu bölgede bal üretimi çok az oldu. Mevsimden etkilenmeyen arılar da hastalıktan etkilendi. Çam balının oluşmasını sağlayan Marchalina hellenica böcek türünde de toplu ölümler yaşandı. Şifa niyetine tüketilen bal ve arı ürünlerinin fiyatında bu sene artış bekleniyor.

“Bal, takviye edici gıdalardan daha güvenilirdir”

Koronavirüs salgını sebebiyle artan sağlık endişesi insanları bilinçsizce vitamin alımına götürdü. Doktorlara danışmadan, gerekli testleri yaptırmadan takviye edici gıda tüketimine dikkat çeken Bal Gurmesi Aksoy, “Suda eriyen, ağızdan alınan haplar yerine doğanın bize sunduğu en değerli hediye olan, bağışıklık sisteminin dostu bal ve arı ürünleri tüketilmelidir.” dedi.

“Geçen yıla göre artan fiyatlar sağlığınızdan daha önemli değil”

Bu yıl beklenenin çok altında gerçekleşen bal hasadı sebebiyle bal alırken daha dikkatli olunmalıdır. Reçel ve pekmez fiyatına balımsı ürün satmaya çalışan fırsatçılara asla güvenmeyin.” diyen Aksoy, “Artan fiyatlar yüzünden besin değeri yüksek ve tamamen doğal olan bal ve arı ürünleri tüketmekten vazgeçmeyin ve balınızı güvendiğiniz markalardan tercih edin. Geçmişten bugüne şifa niyetine kullanılan ve vücuda faydalı etkisi Oxford Üniversitesince de kanıtlanmış baldan, artan fiyatları sebebiyle vazgeçilmesi daha yüklü bir fatura çıkartabilir.” dedi.

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları