No menu items!
25 Haziran 2024

2020 Yılı Yaş Çay Alım Sezonu Sona Erdi

Başlıklarımızdan

ÇAYKUR, 2020 yılı sezonunda aldığı 752 bin ton yaş çay karşılığında üreticiye 2 milyar 430 milyon ödeme yaptı.

ÇAYKUR, 19 Mayıs’ta başlayan ve 21 Ekim 2020 tarihi itibariyle sona eren sezonda aldığı 752 bin ton yaş çay karşılığında üreticiye 2 milyar 430 milyon ödeme yaptı. ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, “Pandemiye rağmen çay bahçede kalmadı. Eski yıllara rağmen çok daha kaliteli çay üretimi oldu” dedi.

Sezonun sona ermesi nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, koronavirüs salgını nedeniyle sancılı başlayan 2020 yaş çay sezonunda beklendiği gibi bir zorluk olmadığını dile getirdi.

“Çay dalında kalmaz dedik, kalmadı”

Alim, “Kampanya Mart, Nisan aylarında ‘Çay toplanabilecek mi? Hasadı yapılabilecek mi? Yapılamazsa ne olacak, dalında kalır mı?’ gibi çok değişik şeyler ortaya atıldı. Hatta 40 bin işçi lazım olacağı, bunları organize edebilecek birinin de lazım olduğu şeklinde söylemler ortaya çıkmıştı. Biz o zaman da aynı şeyi söylemiştik; ‘Çay hiçbir şekilde dalında kalmaz’ demiştik. Allah’a şükür gerçekten de çay bahçede kalmadı. Zamanında, hatta önceki yıllardan daha da sağlıklı bir şekilde 3 sürgünü topladık. Çayı aldık, işlemesi yapıldı. Bazı aksaklıklar olduysa da genelde eski yıllara rağmen çok daha kaliteli çay üretimi oldu” ifadelerini kullandı.

“Herkes kendi çayını kendisi topladı”

Yabancı uyruklu tarım işçilerinin korona virüs salgını nedeniyle Rize’ye gelememesi üzerine üreticilerin kendi çayını toplamak zorunda kalmasının çayda kaliteyi arttırdığını ifade eden Alim, “Çay tarımı aile çiftçiliğinden çıktı’ diye bir konu konuşuyorduk. Yurt dışından gelen işçilere toplatılıyordu. Bu yıl işçi gelmediği için herkes kendi çayını kendisi topladı. Herkes bizzat kendi bahçesinde çay ile haşır neşir oldu. Kurum ve bölge açısından çay bitkisinin iyileşmesi ve kalitesinin artması, ayrıca veriminin artması anlamına geldi” diye konuştu.

752 bin ton yaş çay alındı

ÇAYKUR’un toplamda 11 bin 422 çalışanı ile sezonu bitirdiğini, sezon boyunca ise 752 ton çay alındığını ve buna karşılık olarak üreticiye 2 milyar 430 milyon TL para ödendiğini dile getiren Alim, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Birinci sürgünde 247 bin ton, ikinci sürgünde 272 bin ton, üçüncü sürgünde de 233 bin ton olmak üzere 3 sürgünde toplamda 752 bin ton yaş çay alındı. 2020 yılında 140 bin ton kuru çay üretimi yapıldı. Yıl içerisindeki satış hedefimiz 120 bin ton civarındaydı. Bugün itibariyle 111 bin ton satışımız var. Yıl sonunda muhtemelen 120 bin ton ile 130 bin ton arasında bir satış gerçekleşecek. 2020 yılında organik çay olarak 35 bin ton yaş çay aldık. Bunun karşılığında 110 milyonluk bir destekleme ödendi. Önümüzdeki hafta 205 bin ton çay karşılığı üreticimize 695 milyon para ödenecek. 2020 çay sezonu boyunca toplamda 2 milyar 430 milyon yaş çay ödemesi yapıldı.”

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları