No menu items!
28 Mayıs 2024

Ağrı’da Mağdur Edilen Çiftçiye Korunga Ve Silajlık Mısır Tohumu Dağıtıldı!

Başlıklarımızdan

Ağrı’da 1000 çiftçiye yaklaşık 85 ton korunga ve silajlık mısır tohumu dağıtıldı. Geçtiğimiz yıl Tarım Kredi Kooperatiflerinden tedarik edilerek dağıtılan yanlış tohumdan dolayı hem devlet kaynakları heba edilmiş hem de çiftçi büyük bir mağduriyet yaşamıştı.

Ağrı Valiliğince tarımda verimliliğin artırılması ve yem bitkilerinin geliştirilmesi amacıyla; 1000 çiftçiye yaklaşık 85 ton korunga ve silajlık mısır tohumun dağıtımı yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında; Bitkisel Üretimi Geliştirme Projeleri kapsamında Şeker Fabrikası bahçesinde Korunga ve Silajlık Mısır Tohum Dağıtma Töreni gerçekleştirildi.

İl Özel İdaresi’nin finansmanıyla alınan silajlık mısır ile Tarım ve Orman Müdürlüğünce sağlanan korungalar Ağrı Valisi Osman Varol‘un katılımıyla çiftçilere dağıtıldı. Vali Varol, göreve geldiğinden buyana dünyanın, ülkenin ve ilin ekonomisinin tarıma dayalı olduğunu vurgulamaya çalıştıklarını söyledi. Ağrı’nın tarım ve hayvancılıkta daha önemli bir noktaya gelmesi gerektiğini ve bunun için projeler geliştirip hayata geçirdiklerini belirten Varol,

“Tarımsal üretimimizi tarla tarımı ve bahçecilik anlamında geliştirmeye çalışıyoruz. Diğer taraftan da hayvancılık alanındaki potansiyelimizi artırmaya hem mevcut hayvan varlığımızı hem de bu varlıktan elde ettiğimiz geliri ve katma değeri artırmak için farklı proje ve çalışmalar üretiyoruz.” dedi.

Varol, hayvancılığın çok önemli faaliyet alanı olduğunu vurgulayarak, proje kapsamında yem bitkilerinin kentte geliştirilmesi, miktarı ve kalitesinin artırılmasını hedeflediklerini dile getirdi. Çiftçilerin birim başına daha fazla verim elde etmelerini arzuladıklarını aktaran Varol, şunları kaydetti:

525 çiftçimize 100’er kilodan yaklaşık 52,5 tonluk korunga tohumu dağıttık. Ayrıca 32 tonluk silajlık mısır tohum dağıtımı gerçekleştirdik. Burada bin kadar çiftçimize hitap etmiş olacağız. Buradan elde edilen gelirin verim artışının diğer taraftan önemle desteklediğimiz hayvancılık sektörümüze de çok büyük katkılar sağlayacağını da düşünüyoruz. Tarımsal ve gıda üretimine ülkemizin her aşama ve seviyede ne kadar destek verdiğinin bir güzel kanıtını da aslında burada hep birlikte görüyoruz.

Geçen Yıl Yaşanan Tohum Skandalının Üstü Örtüldü 

Bilindiği üzere geçen yıl %75 hibe tohum desteği kapsamında Ağrı’da çiftçiye arpa tohumu dağıtılmıştır. Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından özel bir firmadan tedarik edilerek dağıtılan tohumların yanlış olduğu ortaya çıkmış ve söz konusu tohumları kullanan çiftçi hiç bir şekilde ürün hasat edemeyerek büyük mağduriyet yaşamıştı. Devlet kaynaklarının heba edilmesi ve çiftçiye büyük mağduriyet yaşatmasına rağmen; Tarım ve Orman Bakanlığının sorumlular hakkında hiç bir inceleme ve soruşturma başlatmayarak konunun üstünü örtmesi manidar bulunmuştu.

Kaynak : TARIMDANHABER

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları