No menu items!
22 Temmuz 2024

Veteriner Hekimler Kar Kış Demiyor

Başlıklarımızdan

Veteriner hekimler hayvanların sağlığı için her gün zorlu kış şartlarına rağmen kilometrelerce yol gidiyor. Yürüyüşlerinin çoğu ise yüksek kar örtüsü üzerinde gerçekleşiyor. Özveri ile yürütülen bu çalışmalar kapsamında Van’da 1 milyon 562 binden fazla hayvan aşılandı.

Zorlu kış şartları ve korona virüs salgınına rağmen, veteriner hekimler görevlerini sürdürüyor. Van’daki hekimler de hayvan sağlığı için kilometrelerce yol gidiyor.

Kimi zaman yüksek kar örtüsünün üzerinde kilometrelerce yürümek zorunda kalan veteriner hekimler, özveriyle yürüttükleri çalışmayla 1 milyon 562 binden fazla hayvanı aşıladı.

Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Mutlu Şenbaba, “Van, küçükbaş hayvan varlığı bakımından Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. İlimizde 3 milyon 166 bin 483 küçükbaş, 197 bin büyükbaş hayvan bulunuyor.

Arkadaşlarımız diz boyunu aşan karlı yollarda yaklaşık 10-15 kilometre yol yürüyor. Kovid-19 salgınına ve zorlu kış şartlarına rağmen işimizi aşkla yapıyoruz. İnsan sağlığının korunmasında hayvan sağlığının ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Kimliklendirme işlemi sayesinde hayvanın hangi işletmede doğduğunu, hangi veteriner hekim tarafından aşılandığını, hangi araçla nakledildiğini öğrenebiliyoruz. Kovid-19 salgınına rağmen sahadan hiç kopmadık. Hayvandan insana bulaşan hastalıkların önüne geçmeyi, verimli ve sürdürülebilir hayvancılığın yapılabilmesini amaçlıyoruz.” dedi.

Veteriner hekimler Samet Baydar ve Feride Firdevs Ertarğın da karşılaştıkları zorlukları anlattı. Baydar Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda aşılama çalışmaları devam edecek. Zor şartlarda çalışıyoruz. Kardan dolayı yolu kapanan ahır ve işletmelere yürüyerek ulaşıyoruz. Verimli bir hayvancılığın yapılması için bunları yapmak zorundayız. Hayvan sağlığı insan sağlığını da etkiliyor. Bu hassasiyetle çalışıyoruz.” diye konuştu.

Ertarğın da “Yola çıktığımızda bizi bekleyen zorlukları biliyoruz. Sis nedeniyle ulaşımda zorluklar yaşıyoruz. Yolu açılmamış işletmelere ve ahırlara patika yollardan gitmeye çalışıyoruz. İşletmeler birbirine uzak olduğu için çoğu kez 15-20 kilometre yürümek zorunda kalıyoruz. Yaz, kış demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İşimizi severek yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 3 milyon 166 bin 483 küçükbaş hayvan varlığıyla Van, ilk sırada yer alıyor.

Kaynak : www.tarimtv.gov.tr

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları