No menu items!
22 Temmuz 2024

TZOB: Sulama Ücretleri Makul Seviyelere İndirilmeli

Başlıklarımızdan

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, su tasarrufu konusunda uyarılarda bulundu.

Sulamada etkinliğin sağlanması ve üreticilerin suyu bilinçli kullanması için çiftçilere gerekli eğitimlerin verilmesi önerisinde bulunan Bayraktar, diğer yandan sulama ücretlerinin makul seviyelere çekilmesini, sulamada kullanılan elektrikten alınan KDV, fon ve payların indirilmesini, elektriğin birim fiyatının düşürülmesini, modern sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması için hibe ve kredi desteklerinin artırılmasını talep etti. Bayraktar, su kaynaklarının tasarruflu kullanılması yanında kirletilmemesi gerektiğine de işaret ederek, şunları kaydetti: 

2.2 Milyar İnsan Güvenli Suya Erişemiyor

Artan nüfus baskısı, iklim değişikliği ve plansız kentleşme gibi faktörler suyun etkin kullanımını gerektirmektedir. Dünyada 2,2 milyar insanın güvenli suya erişme imkanı olmadığı göz önüne alındığında, hükümetler, yerel yönetimler, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve her bir birey suya gereken değeri vererek, suyun yönetiminde birlikte çalışmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak : TARIMDANHABER

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları