No menu items!
22 Temmuz 2024

Turunçgillerde Uçkurutan Hastalığı İle Mücadele

Başlıklarımızdan

Turunçgillerin Ekim ve Mart aylarında hastalanmasına neden olan uçkurutan hastalığına karşı bakanlık onaylı zirai ilaçlarla mücadele edilmelidir.

Turunçgillerin Ekim ve Mart aylarında hastalanmasına neden olan uçkurutan hastalığına karşı önlem alınmalıdır. Hastalığı önlemek için Kasım ayında kültürel mücadelenin yanı sıra bakanlık onaylı zirai ilaçlarla mücadele edilmelidir. Turunçgillerde uçkurutan hastalığının belirtileri 1-1,5 ay sonra görülür şiddetli durumlarda ağaç tamamen kurur. Hastalığın tipik belirtisi dallardaki yaprakların ayalarının dökülmesi ve yaprak saplarının dal üzerinde kalması ile anlaşılır. Tepeden kuruyan dallar kesildiğinde odun dokusu kesildiğinde turuncu ve kahverengiye dönüşür.

Turunçgillerde uçkurutan hastalığının görüldüğü bitkiler

Uçkurutan genellikle turunçgillerde görülen bir hastalık olmasına rağmen, limon, turunç ve ağaç kavununda da görülebilir. Uçkurutan ile iki şekilde mücadele edilir.

Kültürel mücadele

Bahçeye dikilecek fidanların, turunç veya aşılı sağlam fidanlar olmasına özen gösterilmelidir.  Kontrolleri sürekli yapılmalı ağaçlardaki hastalıklı sürgünler budanıp bahçe dışına atılmalıdır. Budama yaparken hastalıklı bölgenin 20 cm altından yapılarak kalıntı önlenmelidir. Yara yerlerine aşı macunu sürülmeli budama aletleri her budamadan sonra dezenfekte edilmelidir. Dezenfekte için çamaşır suyu kullanılabilir.  

Doğal olaylardan sonra ilaçlama yapılmalı

Kış aylarında don ve fırtınadan ağaçlarda çatlama, yaralanma ve yaprak dökülmesini önlemek için doğal olaylardan sonra mutlaka ilaçlanmalıdır. Ayrıca ağaçlardaki yaralanmalar limon faresine davetiye çıkaracağı için limon faresi ile ayrıca mücadele edilmelidir. Kimyasal mücadelede yeşil aksam ilaçlaması kış aylarında birer ay aralıklarla üç kez yapılmalıdır. Ardından bahçedeki ağır hastalıklı ağaçlara Ekim sonu ve Kasım ayı başında toprak ilaçlaması bakanlık yapılmalıdır.  Yapılacak tüm kimyasal mücadeleler, bakanlık onaylı zirai ilaçlama yapılmalıdır.

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları