No menu items!
24 Nisan 2024

Türkiye’den Asya’ya Sedir Mantarı İhracatı

Başlıklarımızdan

Köylülerin ihracatçı firmalara kilosunu 70-100 liradan sattığı mantar, Japonya’da taneyle satılıyor.

Japonya ve Güney Kore’ye bu yıl 100 ton sedir (katran) mantarı ihraç edildi. Adana’nın Kozan ve Feke ilçelerinin bin 600 rakımlı Toros Dağı eteklerindeki ormanda köylüler, buldukları katran mantarlarının kilosunu 70 ila 100 lira arasında fiyatla ihracatçı firmalara satıyor.

Bölgenin markası

Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir aroması, rengi ve lezzeti ile bölgenin markası olan katran mantarı için coğrafi işaret başvurusunu da gerçekleştirdiklerini söyledi.

Japonya’da taneyle satılıyor

Bu yıl kurak iklime karşın yaklaşık 100 ton ihracat yapıldığını aktaran ve yatırımını Adana’da gerçekleştiren İstanbul merkezli özel bir şirketin Adana’da şube temsilcisi Sefa Özsoy, Türkiye’de tonlarca toplanan katran mantarının Japonya’da özel ambalajlar ile gram ve tane ile dolar üzerinden satıldığını kaydetti.

Türkiye den Asya ya sedir mantarı ihracatı #1

Bu yıl 100 ton ihracat gerçekleştirildi

Muğla, Antalya, Mersin, Adana ve Kahramanmaraş bölgesinde çıkan katran mantarını daha çok Japonya’ya ihraç ettiklerini belirten Özsoy“Özellikle Feke ve Kozan bölgesi ağırlıklı olmak üzere 3 ay süre boyunca köylülere büyük katkı sunmakta. Yıllık iklim koşullarına göre 50 ton ila 150 ton arası ihracat yapıyoruz. Bu yıl kurak geçmesine karşın yaklaşık 100 ton ihracat yapıldı.” dedi.

Türkiye den Asya ya sedir mantarı ihracatı #2

Ülke ekonomisine girdisi yüksek

Kuzugöbeği ve katran mantarının ülke ekonomisine girdisinin yüksek olduğunu söyleyen Sefa Özsoy“Japonya’ya dolar üzerinden gidiyor, 40 dolardan başlıyor 18 dolara kadar düşebiliyor. Burada ilk çıktığında kilosu 170 liraydı, şu an 70 TL’ye kadar düştü.

Protein ve mineral bakımından oldukça zengin

Bu mantar protein, mineral bakımından çok zengin. Bu mantarın faydaları saymakla bitmez. Bu mantar kültür olarak yetişmiyor. Çin kuzugöbeğini denedi ama Türkiye’de çıkan kadar lezzeti olmadı.” diye konuştu.

Kaynak : ensonhaber

- Advertisement -spot_img

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları