No menu items!
24 Temmuz 2024

Türkiye Hem Baharı Hem Bayramı ‘Bakımlı’ Karşılıyor

Başlıklarımızdan

Güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte Türkiye genelinde ev ve bahçe bakımı işleri büyük hız kazandı.

Baharla eş zamanlı olarak Ramazan Bayramı’nı da karşılamaya hazırlananlar etraflı bir bakım için kollarını sıvadı. Türkiye’nin hizmet alanında en büyük online platformu Armut’un verilerine göre son bir ayda bahçe bakımı, klima bakımı, sineklik ve ilaçlama hizmetlerine olan taleplerde artış görüldü.  

Baharın gelişiyle genel ev-bahçe bakımına olan ilgi ülke genelinde kendini gösterdi. Türkiye’nin en büyük online hizmet platformu Armut.com, hem baharı ham de Ramazan Bayramı’nı karşılamaya hazırlanan Türkiye’nin, baharın gelişiyle artan bakım çalışmalarını mercek altına aldı. 

Mart ile Nisan ayı verileri kıyaslandığında, taleplerdeki artışıyla en çok dikkat çeken servisler ise sineklik, bahçe temizliği ve kapı sinekliği oldu. Sineklik hizmetinde geçen aya göre yüzde 553’lük, bahçe temizliğinde yüzde 438’lik ve kapı sinekliğinde yüzde 418’lik bir talep artışı görüldü. 

Bahçeler Yaza Hazırlanıyor

Yağışlı geçen kış günlerinin ardından hava sıcaklıklarının yükselmesi ve dış mekân kullanımının artmasına paralel olarak ev, kafe ve dükkân bahçelerinin de bakım ihtiyacı arttı. Diğer yandan bahçedeki ağaç ve bitkilerin sıcak günlere hazırlanması için bakımlar da çeşitlendi.  Buna göre bahçe temizliği taleplerinde yüzde 437, hazır rulo çim yüzde 130, bahçe düzenleme yüzde 99 ve tente branda hizmetinde ise yüzde 92’lik talep artışı görüldü. Restaurantlar, ev terasları, dükkanlar, karavanlar ve kurumsal mekanlar en fazla tente ve branda yaptırmak isteyen mekanlar arasındaki yerlerini aldı.

Klimalar da Bakımda

Havaların ısınmasıyla klima hizmetlerine olan taleplerde de artış görüldü. Klima bakımında son yıllarda bakım konusunda artan farkındalığın talep artışına önemli bir etkisi olduğu verilere yansıdığı görülüyor. Bakımsız kalan klimaların yarattığı koku, sağlık sorunları ve enerji sarfiyatı artışı kullanıcıları, klimalarını bakım yaptırmaya yönlendirdi. Bu kapsamda klima montaj hizmetinde yüzde 30, klima bakım hizmetinde yüzde 66, klima temizliği hizmetinde ise yüzde 53’lük bir talep artışı görüldü.

Sineklik ve İlaçlamada Büyük Artış

Kış sezonundaki aşırı yağış, bahar ve yaz sezonundaki sineklenme beklentisini artırdı.  Son bir ayda kapı sinekliği talepleri yüzde 418, kedi sinekliği talepleri yüzde 125, kedi ya da kuşlar için koruma amaçlı yapılan balkon filesi taleplerinde ise yüzde 230 artış gözlemlendi. Diğer yandan haşere ilaçlama taleplerinde yüzde 134, böcek ilaçlama taleplerinde ise yüzde 107’lik artış görüldü.

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları