No menu items!
12 Temmuz 2024

Türk Çayından 15 Milyon Dolar Gelir Elde Edildi

Başlıklarımızdan

Türkiye’den 11 ayda 100 ülkeye çay ihraç edildi. Bu satıştan 15 milyon 452 bin dolarlık gelir elde edildi. Türk çayının en çok tüketildiği ülkeler arasında Belçika, Almanya ve Hollanda yer aldı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’den ocak-kasım döneminde 4 bin 135 tonluk çay ihraç edilerek 15 milyon 452 bin 479 dolarlık kazanç sağlandı.

Çay miktarı ve geliri geçen yılın aynı dönemine göre %17 arttı.

Belçika zirvede

Türk çayının en çok satıldığı ülkeler arasında Belçika, Almanya ve Hollanda ilk üçte yer aldı.

11 aylık dönemde Belçika’ya 4 milyon 853 bin 670, Almanya’ya 2 milyon 186 bin 36 ve Hollanda’ya da 1 milyon 219 bin 267 dolarlık çay ihraç edildi.

Bu dönem, geçen yılın aynı döneminde çay ihraç edilmeyen Yemen, Bahamalar, Endonezya, Gabon, Burkina Faso, Cape Verde, Estonya, Sırbistan, Zambiya, Vietnam ve Mauritius’a da ihracat gerçekleştirildi.

“Çay ihracatından beklentimiz yüksek”

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, COVID-19 salgını sürecine rağmen çay ihracatının artış potansiyelini sürdürdüğünü söyledi.

Çay ihracatından elde edilen gelirin sevindirici olduğunu vurgulayan Gürdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Çay ihracatımız 2020 sezonuna rekor bir artışla başlamıştı ve söz konusu bu potansiyel yılın 11 ayında da devam etti. Bu kapsamda da çay ihracatından beklentimiz yüksek ve yılı güzel bir ihracat potansiyeliyle tamamlayacağımıza inanıyoruz. Önümüzdeki yıl ise ihracat potansiyelimizin daha da artacağı yönünde ümitliyiz. Çay ihraç edilen ülke sayısının her geçen yıl artması, önümüzdeki dönemde ihracatımızın daha üst rakamlara ulaşacağının da öncü göstergesidir.” 

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları