No menu items!
13 Temmuz 2024

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi Adana Uluslararası Tarım Fuarı’nı açtı

Başlıklarımızdan

Ülkemizin önemli sektörlerinden tarım ve hayvancılığın yerli ve yabancı paydaşlarını buluşturan Adana Tarım ve Sera Bahçe Fuarları 15. kez kapılarını bugün açtı.

5 Kasım’a kadar sürecek olan fuar,  Tüyap Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 20’nin üzerinde ülkeden ve Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi ağırlayacak. Fuarda tarım, hayvancılık ve bahçecilik alanlarında ihtiyaç duyulacak her türlü ürün, ekipman, teknoloji ve yenilikler sergileniyor.

Adana 15. Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı ve Adana Sera-Bahçe 15. Seracılık, Bahçecilik, Fidancılık, Tohumculuk, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı, tarımın kalbi Adana’da 35.000 m2’lik alanda gerçekleşiyor. Tüyap Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarda 140’ın üzerinde firma ve firma temsilciliği; tohumculuk, seracılık, bahçecilik, çiçekçilik, tavukçuluk, süt endüstrisi, agro-bilişim gibi özel alanların yanı sıra en yeni tarım-hayvancılık mekanizasyon ve teknolojilerini ziyaretçilerine tanıtıyor.

Fuarın bugün gerçekleşen resmi açılış törenine şehir protokolü ile beraber Tüyap Adana Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Tüyap Fuarcılık Grubu İcra Kurulu Başkanı Zeynep Ünal Öztop, Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Valisi Süleyman Elban ve T.C. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi katıldı.

Türkiye’nin en büyük ovası Çukurova’nın tek uluslararası nitelikteki tarım fuarı olan fuar, Balkanlar, Orta Asya, Körfez ülkeleri, Kuzey ve Orta Afrika ülkeleri ile İran’dan 250’nin üzerinde yabancı iş insanını ve 60’ın üzerinde il ve ilçeden yerli ziyaretçiyi 1-5 Kasım tarihleri arasında tek çatı altında buluşturacak. Fuarı 200.000 kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Fuar büyüyerek açıldı

Fuarın resmi açılış töreninde konuşan Tüyap Adana Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Akdeniz’in en büyük deltalarından biri olan Çukurova’da böylesine önemli bir fuarı açmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Sizlerin de bildiği gibi Tüyap olarak, Türkiye’nin dört bir yöresinden tarım firmalarını fuarlarımızda bir araya getirerek hem çiftçilerimizin hem profesyonel ziyaretçilerimizin ihtiyacı olan ürünlere ulaşmalarına imkan sağlıyoruz. Adana’ya ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Amacımız, Adana’nın ekonomisine katkının yanında, çiftçilerimizin güncel teknolojileri yakalaması firmalardan verimlilik ve sürdürülebilirlik açısından bilgiler alması, Türkiye’nin tarımsal girdisi için de çok önemli. Adana Tarım ve Sera-Bahçe Fuarımız geçtiğimiz yıla oranla metrekare olarak %40’lık bir büyümeyle açılıyor. 140’a yakın firma ve firma temsilciliği fuara katılıyor. Fuarımızda emeği geçen paydaşlarımıza teşekkür ediyor, fuarımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“Üretileni ve üreticileri destekliyoruz”

Fuarın açılışını yapan T.C. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi ise Adana’nın tarım konusundaki kritik öneminden bahsederek, “Öncelikle bu güzel açılış vesilesiyle aranızda olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu belirtiyorum. Bu fuar ülkemizin geliştiğinin, büyüdüğünün, bu ülkede tarımın ne kadar mesafe kat ettiğinin de çok açık bir delili. Bugün Türkiye’de pandemiye, küresel ısınmaya, Rusya-Ukrayna savaşına rağmen tek bir ürünün rafta yokluğu hissedilmiyorsa, bunu bu ülkenin üreticisine borçluyuz. Tabii ki burada fuar önemli, tarım fuarı olması benim açımdan çok önemli. Gençlerin ilgisini de tarıma çekmemiz ve stratejik ürünlere önem vermemiz gerekiyor. Pandemi sonrasında şimdi fuarda şenlik var, fuarda bir doluluk var. Komşu ve civar illerden gelen ziyaretçileri arttırmamız lazım, bu aynı zamanda bir turizmdir. Geçmişte bu fuarları başka ülkelere giderek, oralardaki teknolojik gelişmeleri o ülkeleri ziyaret ederek görürdük. Ama şu anda tüm Türkiye’de bu var. Ben buraya destek olan ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu fuarın önemsenmesi gereken ve daha da geliştirilmesi gereken bir fuar olduğunu, özellikle de kent tarımı adına bunun mutlaka yapılması gerektiğini belirtmek istiyorum. Üretileni ve üretici kardeşlerimizi destekliyor, desteklemeye de devam ediyoruz. Bu fuarımız inşallah ilelebet gelişerek devam etsin diyorum” sözlerini kullandı.

Fuar, 5 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek

Fuar, beş gün boyunca sadece son gün 17.00’ye kadar olacak şekilde 9.30 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Detaylı bilgiye ve fuar davetiyesine www.adanatarimfuari.com  adresinden erişilebilecek. 

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları