No menu items!
20 Temmuz 2024

Süt Üreticisi Süt Fiyatlarının Bir An Önce Revize Edilmesini Bekliyor

Başlıklarımızdan

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, “Sütün değer fiyattan piyasaya arz edilmesi gerekliliğini söylemekten yorulduk” dedi.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, Gıda Komitesinin acilen hızlı bir şekilde toplanarak tavsiye kararını almasını talep ettiklerini belirterek, “Sütün değer fiyattan piyasaya arz edilmesi gerekliliğini söylemekten yorulduk. Her şey piyasa koşullarına göre belirlenirken süt referans fiyatlarının da piyasa koşullarına göre belirlenmesini istiyoruz.” dedi. 

Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarımsal üretimde, çiftçilerin girdi maliyetlerini ve ürün fiyatlarını değerlendirdi.

Mazot, gübre, tohum ve ilaç gibi girdilerdeki artışın son yıllarda ürün fiyatlarının artışının çok üstünde olduğuna dikkati çeken Keskin, üreticilerin artık hayvanlarını yeteri kadar besleyemediğini ve bunun da verimden düşüşe sebep olduğunu anlattı.

Keskin, aylardır süt üreticilerinin beklediği, süt referans fiyatına yapılması gereken artışın hala yapılamadığına işaret ederek, “Sütün değer fiyattan piyasaya arz edilmesi gerekliliğini söylemekten yorulduk.  Ülkemiz maalesef bu konuda arzuladığımız noktaya yaklaşamadı. Sütte fiyat oluşumunu etkileyen unsurlar ve bu mekanizmanın genel işleyişinde sürekli sıkıntılar yaşamaktayız.” diye konuştu.

Süt hayvanlarının kesime gittiğinin altını çizen Keskin, süt referans fiyatlarının Gıda Komitesinde değil, Tarım ve Orman Bakanlığımız gözetiminde Ulusal Süt Konseyi çatısında belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Keskin, bundan önceki yıllarda olduğu gibi hızlı bir şekilde süt referans fiyatlarının belirlenmesi gerektiğini anlattı.

Keskin, süt üreticileri olarak mağdur olduklarını belirterek, “Bu kadar  zamana yaşadığımız mağduriyete karşılık belirgin bir artış beklemekteyiz. Gıda Komitesinin acilen hızlı bir şekilde toplanarak tavsiye kararını almasını talep ediyoruz. Her şey piyasa koşullarına göre belirlenirken süt referans fiyatlarının da piyasa koşullarına göre  belirlenmesini istiyoruz. Ülkemizin üretime ihtiyacı var, üreteni desteklemek ve küstürmemek işini yaparken karşılığını alacağı refah içinde yaşamını sürdüreceği ailesini çocuklarını geçindireceği kazancı emeğinin karşılığını alacağı ortamın yaratılması gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları