No menu items!
23 Nisan 2024

Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı Başladı

Başlıklarımızdan

Diyarbakır’da 2 Nisan’a kadar açık olacak Mezopotamya Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı başladı. Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen fuarın açılış törenine Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli de katıldı.

Diyarbakır’da Mezopotamya Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı törenle açıldı. Törene, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Vali Münir Karaloğlu, Milletvekilleri Mehdi Eker ve Ebubekir Bal, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Rusya ve Irak’tan sektör temsilcileri, firmalar ve üreticiler katıldı.

Bakan Pakdemirli, fuarların ekonomi için fırsat olduğunu belirtti. “Mesela bugün Diyarbakır’da üretilen çikolatayı 2015’ten bu yana Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarına gönderebiliyorsak ve bu ihracattan toplam 13 milyon dolar gelir elde edebiliyorsak bu verdiğimiz desteklere rağbet eden Diyarbakırlıların girişimciliği, çalışkanlığı sayesindedir. Hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyor, sizleri alkışlıyorum. 101 firma temsilcisinin katılımıyla açılan bu büyük Tarım Fuarı’nda hem madden hem de manen Bakanlık olarak yanınızdayız.” diyen Pakdemirli, fuarda Bakanlık olarak bir stantları olacağını, ilgili projeler hakkında bilgilendirmeleri buradan yapacaklarını bildirdi. Pakdemirli yine marka projeler ve Bakanlığın faaliyetleri hakkında, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi Ziraat ve Veteriner fakülteleri ile panel ve seminerler düzenleneceğini, böylece fuarı aynı zamanda bir bilgi şölenine dönüştüreceklerini söyledi.

Diyarbakır’ın geldiği yeri görmekten memnuniyet duyduğunu ancak Diyarbakır’ın hakkının bu olmadığına işaret eden Pakdemirli, 33 medeniyete ev sahipliği yapan kentin çok daha farklı bir yerde olabileceğini aktardı. Pakdemirli Diyarbakır’ın artık terörden arındırıldığını, Diyarbakırlıların iş yapma hevesinin olduğunu gördüğünü anlatarak, Besi Organize Sanayi Bölgesini, kurulan fabrikaları, yatırımları, verdikleri destekleri gördüğünü, bunlardan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Suyun büyük bir medeniyet ve hayat olduğuna işaret eden Pakdemirli, “Su hakikaten çatışmaları engelleyen bir şey ve hayat kaynağı. Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı bölgeye yapıldıktan sonra bölgede çatışma sayısı sıfıra indi. Yani su hayattır. Su vatandır. Bundan dolayı inşallah Diyarbakır asla ve asla terörle anılacak bir kent olmayacak. Bakanlık olarak Diyarbakır’ın emrindeyiz. Bundan yana hiçbir şüpheniz olmasın.” dedi.

Konuşmanın ardından, Bakan Pakdemirli ile birlikte protokol üyeleri fuarı resmen başlatan kurdeleyi kesti.

Protokol üyeleri daha sonra stantları gezdi. Kuzu ve keçi güzellik yarışmasını izledi. Dereceye girenlere ödül verdi.

Kaynak : www.tarimtv.gov.tr

- Advertisement -spot_img

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları