No menu items!
15 Temmuz 2024

Malatya’da Alıç Kurutulunca Değeri 8 Kat Arttı

Başlıklarımızdan

Yaş meyveler kurutulduğunda, ürünün toplam miktarı düşse de kilogram başına değeri arttığı için tercih edilen bir yöntem olmaya başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hibe desteğiyle Malatya’da kurulan kükürtleme ve kurutma tesisi devreye girdikten sonra yöre çiftçisi, meyve ve sebzeleri kurutarak ek gelir sağlamaya adım attı.

İlk olarak Battalgazi ve Akçadağ ilçelerine kurulan tesisin üçüncüsü İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Yeşilyurt Ziraat Odası’nın iş birliğiyle Yeşilyurt ilçesine bağlı Şahnahan Mahallesi’nde kuruldu.

Meyvesinin Kilosu 3.5-4 Lira Kurutulmuşu 30 Lira

Tesiste çiftçiler ilk defa alıç kurutmaya başladı. Üreticiler, Yaş Sebze ve Meyve Hali’ne kilogramını 3.5-4 liradan sattıkları alıcı kurutarak kilogramını toptan 30 liraya satmaya başladı.

Bakanlığın kurduğu tesis sayesinde üretici, alıcı yaklaşık 8 kat daha yüksek fiyata satarak gelirini arttırdı.

“Alıçları değerlendirdik”

İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit“Tesis projemiz Bakanlığımız, Ziraat Odası ve Malatya Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle yapıldı. Kayısı kurutma için yapılan tesis meyve, sebze ve doğal ürünlerin kurutulmasını da sağlıyor. Kasım ayında dışarıda herhangi bir ürün kurumaz. Doğada yetişen alıçların zayi olmasına içimiz elvermedi. Alıç, tıbbi aromatik bitki kategorisinde, yaş olarak tüketildiği gibi sirke ve marmeladı yapılarak da tüketiliyor.

Pazarlanmayan Alıçlar Çürüyordu

Mera, hazine ve orman alanlarında yetişen alıçların değerlendirmesi gerekiyordu. Çiftçiler tarafından bir kısmı toplanarak pazarlanıyordu fakat pazarlanamayan alıçlar ise çürüyordu.” dedi.

Tahir Macit, müdürlük olarak alıcın kurutularak, çay olarak tüketilmesi için proje hazırladıklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kış aylarında pazara sunulmayan küçük meyveler ekonomiye kazandırılacak”

“Çiftçinin satamadığı, kaliteli sofralık alıç çeşitlerini biz tesiste kuruttuk. Deneme amaçlı bir ton alıç kuruttuk ve olumlu sonuç aldık. Alıç hijyenik ortamda kurutularak, depolanıyor. Dışarıya serilerek kurutulan meyvelerde rüzgar ve toz nedeniyle doğal kirlilikler meydana geliyor. Meyveler, bu tesiste kapalı ortamda kurutuluyor ve herhangi bir olumsuzluğa maruz kalmıyor. Kış aylarında pazara sunulmayan küçük meyveler, hafif yaralı meyveler tesiste kurutarak, ekonomiye kazandıracağız.”

Hasat edilen meyvelerin albenisi ve iri olanının pazarda yer bulduğuna dikkati çeken Macit“Küçük meyveleri ya çiftçi bahçesinde bırakıyor ya da hayvan yemi olarak değerlendiriyor, ekonomiye kazandırılamıyor. Çiftçinin 10 ton elması varsa, 7-8 tonu pazarda değer buluyor, diğeri bahçede zayi oluyor. Çiftçi küçük elmaları bu tesiste kurutarak, elma hoşafı, kakı ve çayı olarak pazarlayabilir.” dedi.

“Birçok ürün tesiste kurutulacak”

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz ise ilçe çiftçisinin kurutma tesisini verimli kullanması için gayret sarf edeceklerini belirtti.

“Alıç çayı”

Tesisteki alıç kurutma denemesinin başarılı olduğunu bildiren Solmaz, “Çaylık alıcı, çok güzel bir şekilde sıfır derece nemde kuruttuk. Alıç çayının kalp, damar ve sindirim sistemiyle ilgili hastalıkların giderilmesine yardımcı olmak için kullanılıyor. Bu tesisle çeşitli mevsimlerde kurutulacak meyve ile sebzelere pazarda değerini bulacak. Hurma, biber, elma ve kayısı gibi birçok ürün tesiste kurutulacak.” diye konuştu.

“Daha önce düşünüyorduk ama tesis olmadığı için yapamadık”

Çiftçi Ömer Keleş ise kentteki diğer çiftçiler gibi kayısı üretimine ağırlık verdiklerini ancak dağlarda doğal olarak yetişen alıç gibi ürünleri de toplayarak ekonomiye kazandırdıklarını söyledi.

Daha önce topladıkları alıçları sirke ve marmelat yaparak sattıklarını anlatan Keleş“İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün kurutma tesisi kurduğunu öğrenince topladığımız alıçları tesiste ilk defa kurutmayı denedik ve olumlu sonuç aldık. Alıç kurutmayı daha önce düşünüyorduk ama tesis olmadığı için yapamadık. Tesis sayesinde gerçekleştirdik, verimli oldu. Sadece alıç değil yetiştirdiğimiz diğer ürünleri de burada kurutacağız, bizim için yeni bir pazar oluştu.” ifadelerini kullandı.

“Kilogramını toptan 30 liradan satacağız”

Kurutulmuş alıçları pazara sunacaklarını aktaran Keleş“Yaş bir ton alıç kuruttuk ve 350 kilogram civarında kuru alıç almayı planlıyoruz. Organik olduğu için aktarlarda, organik ürün satan yerlerde pazar sunacağız. Alıcın kilogramını toptan 30 liradan satacağız. Alıcın perakende kilogram fiyatı ise yaklaşık 55 lira.” dedi.

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları