No menu items!
19 Nisan 2024

Karadeniz’de Arıcıların ‘Tatlı Mesaisi’ Başladı

Başlıklarımızdan

Karadeniz’in lezzetli orman gülü ve kestane balı için arıcılar kovanlarını kurdu.

Zengin bitki çeşitliliğine sahip Karadeniz’de arıcıların mesaisi başladı. Orman Genel Müdürlüğü’nün Giresun ve Ordu’da oluşturduğu bal ormanlarına arıcılar kovanlarını kurdu.

Köylerdeki bal üreticileri, arılarını, fındık bahçelerinde tarım ilacı kullanılmaya başlamadan bal ormanına getirerek, ilaçlamadan koruyor. Bal ormanları ayrıca verimde artış da sağlıyor.

Giresun Güce ilçesinde 547 hektarlık bal ormanına sahip, 40 arıcının faaliyet gösterdiği Boncukçukur köyü muhtarı orman gülü ve kestane balı ürettiklerini belirtti. “Orman gülü balının içerisinde karayemiş de bulunuyor. Orman gülünün ardından 15-20 gün sonra kestane ağaçlarının da çiçek açmasıyla arılar onlardan da nektar alacaktır. Kestane balımız da çok kaliteli oluyor.” dedi.

Fazlı, bal ormanlarının arıcılara çok büyük fayda sağladığının altını çizerek, köylerinde 3 bin arı kovanı olduğunu, gelen arıcıların gerek çeşmeleri gerek konaklama yerleriyle burada rahat ettiğini anlattı.

Arıcı Abdurrahman Özcan da katkısız üretime dikkat çekti. “Tüketicilere saf ve katkısız orman gülü ile kestane balı sunuyoruz. Allah bize ne verdiyse biz de onları müşterilerimize veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Giresun Orman Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürü Mehmet Yaycıoğlu da şu ana kadar Giresun ve Ordu’da 25 bal ormanı kurduklarını söyledi.

Bu ormanlarda kovan koyma yerleri, yollar, çeşmeler ve karavan yerleri yaptıklarını ifade eden Yaycıoğlu, arıcıların bal ormanlarında en iyi hizmeti almasının en temel amaçları olduğunu vurguladı.

Altyapı sorunlarını gidererek arıcılara daha iyi ortamlar sağlamayı istediklerini dile getiren Yaycıoğlu, “Her yıl Giresun ve Ordu’da birer bal ormanı kurmayı hedefliyoruz. Tabii bunları kurmaktan öte, altyapısını en iyi şekilde yapmak gerekiyor. Biz de bu doğrultuda çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.tarimtv.gov.tr

- Advertisement -spot_img

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları