No menu items!
15 Temmuz 2024

İşsiz Kalınca, Üretime Yöneldi

Başlıklarımızdan

İşsiz kaldıktan sonra devletten destek alarak kurduğu serasında ilk ürünlerinin hasadını yapacak olan Hüseyin Dönmez, başarılı olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Konya’nın Bozkır ilçesinde yaşayan Hüseyin Dönmez, devletten aldığı destekle kurduğu serasındaki mahsulden alacağı ilk hasadın heyecanını yaşıyor.

Bozkır Hükümet Konağındaki çay ocağında çaycılık yapan Dönmez, işsiz kaldı. İş aradığı süreçte ilçe tarım müdürlüğünün hibe desteklerinden haberdar oldu.

Bir arkadaşının arazisinde sera kurmaya karar vererek, Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen Göksu-Taşeli Havzası Kalkınma Projesi Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile iş birliği içinde Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu kapsamında maliyeti 50 bin lirayı bulan serayı, %80 hibe alarak 19 bin liraya mal etti.

Bir arkadaşıyla birlikte çalışan Üretici Dönmez, “Seramızdan ilk ürünlerimizi üç dört gün içinde hasat edeceğiz ve bu ürünleri ilçemizdeki pazarda satacağız.” dedi.

Serada marul ektiğini dile getiren Dönmez, “Seramıza 3 bin fide diktik. Bu fidelerin 2 bin 500’e yakını viyol kıvırcık marul fideleri ve yaklaşık 500 kadarı da Bozkır’ın kendi marul fidelerindendi. Şu an seradaki marullarımız tüketime hazır hale geldi ama bu hale gelinceye kadar çok emek verdik. İlçemiz çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü bir yer. Şu an 30 santimetrenin üzerinde kar var ve seramızın sıcaklığını uygun iklim şartlarına getirebilmek için eksi dereceleri gören gecelerde soba yakıyoruz.” diye konuştu.

Verilere göre 2020’de ilçede Göksu-Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında 7 kadın ve 5 erkek çiftçiye hibe desteği sağlandı.

Kaynak : www.tarimtv.gov.tr

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları