No menu items!
21 Nisan 2024

GÜBRETAŞ, İskenderun’da 11.111 Fidanı Toprakla Buluşturdu

Başlıklarımızdan

Tarımda verimliliği artırmaya yönelik ürün ve hizmetlerinin yanı sıra GÜBRETAŞ, toplumsal fayda eksenli gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle de sektörüne öncülük etmeye devam ediyor. 

1952 yılında ülkemizde tarımsal verimlilik artışı için üreticilere tarımın önemli girdilerinden bitki besleme ürünlerini tedarik etmek amacıyla kurulan GÜBRETAŞ, sektördeki liderliğini sosyal sorumlulukfaaliyetleriyle de desteklemeye devam ediyor.

Şirket bu kapsamda özellikle son 15 yılda eğitim ve çevre odaklı sosyal sorumluluk projelerini etkin şekilde sürdürüyor. 2006’da başlatılan Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi; 2007’den beri ziraat fakültelerinde okuyan çiftçi çocuklarına verilen GÜBRETAŞ Eğitim Bursu desteği, şirketin 60. yıldönümü anısına Hatay’ın İskenderun ve Kocaeli’nin Başiskele ilçelerinde yaptırılan okulların yanı sıra GÜBRETAŞ Hatıra Ormanı uygulamaları gibi başlıca projelerle şirketin sosyal faydaya yönelik faaliyetleri devam ediyor. Toprak ve çevre dostu biryaklaşımla gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmayı hedefleyen GÜBRETAŞ, 2008 yılında Konya’da ve 2014’te ise İstanbulŞile’de hatıra ormanları oluşturmuştu.

GÜBRETAŞ bu kez 1954’te Türkiye’nin ilk gübre fabrikasını kurduğu İskenderun bölgesinde yeni bir adım attı. Geçtiğimiz sonbaharda bölücü terör örgütü tarafından Hatay’da çıkarılan yangınlarda zarar gören alanları yeniden ağaçlandırıp yeşertmek amacıyla GÜBRETAŞ’ın 69. yıldönümü anısına İskenderun’da Hatıra Ormanı kuruldu. Şirketin ilk fabrikasının ve tesislerinin bulunduğu İskenderun’un Sarıseki bölgesinde gerçekleştirilen törenle 11 bin 111 adet fidan toprakla buluşturuldu.

Genel müdür Yumaklı: “bu topraklardan aldığımız güçle bu toprağa değer katıyoruz”

GÜBRETAŞ Hatıra Ormanı fidan dikim töreninde konuşan Genel Müdür İbrahim Yumaklı; Adnan Menderes döneminde kurulan GÜBRETAŞ’ın bu topraklara atılan ilk tohum olarak İskenderun’daki fabrikasıyla üretime başladığını hatırlatarak geride kalan 69 yılda şirketin yatırımlarıyla ülke genelinde kök salıp büyüyerek kocaman bir ağaca dönüştüğünü belirttiGenel Müdür Yumaklı, “Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi Tarım Kredi’nin şirketi olan GÜBRETAŞ ağacıbugün gelinen nokta itibariyle Türkiye genelinde 2 ildeki üretim tesisleri, 4 laboratuvarı, 5 lojistik merkezi, 8 bölge müdürlüğü ve 2750 civarındaki satış noktasıyla ülkenin dört bir yanına dallarını uzatıp meyve vermeye devam etmektedir. Öyle ki ilk olarak İskenderun’a dikilen bu ağacın dalları, son yıllarda gerçekleştirdiği yurtdışı yatırımlar ve yaptığı ihracatla dünyaya da uzanmış durumdadır” dedi.

Şirketin kuruluşundan beri topluma fayda sağlama misyonuyla sürdürdüğü sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarını ‘Bu topraklara değer katıyoruz’ mottosuyla özetlediklerini belirten İbrahim Yumaklı;GÜBRETAŞ’ın sektöre öncülük ettiği konulardan biri de sosyal sorumluluk projeleridirBu ülkenin topraklarından aldığı güçle yine bu topraklara değer katma yaklaşımıyla hareket eden GÜBRETAŞözellikle eğitim ve çevre odaklı sosyal sorumluluk çalışmaları yürütmektedir. Eğitim alanında yaptırdığımız okullar ve her yıl birçok ziraat fakültesi öğrencisi çiftçi çocuğunun yararlandığı GÜBRETAŞ Eğitim Bursu, tarımda sürdürülebilirlik için 2006’dan beri yürüttüğümüz Türkiye Toprak Verimliliği Haritası projesi ve bilinçli tarımı yaygınlaştırmaya yönelik için farklı faaliyetlerimizle bu topraklara değer katmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

GÜBRETAŞ hatıra ormanları ile 13 yılda 25 binden fazla fidan dikildi

Aynı zamanda şirketin gelecek nesillere daha güzel bir çevre bırakmaya yönelik sosyal projeler de gerçekleştirdiğini vurgulayan Yumaklı; “2008’de Konya’da ve 2014 yılında İstanbul-Şile’de kurduğumuz GÜBRETAŞ Hatıra Ormanı alanlarında toprakla buluşturduğumuz 14 bin fidan, artık büyüyüp ağaçlara dönüştü. 11 bin 111 fidan daha diktiğimiz İskenderun’daki yeni GÜBRETAŞ Hatıra Ormanı ile Türkiye genelinde toprakla buluşturduğumuz toplam ağaç sayısını 25 binin üzerine çıkarmış oluyoruz. Bunu gelecek yıllarda 100-200 binlere çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Dikilen yeni fidanların, 15-20 sene sonra çocuklara miras kalacağına dikkat çeken İbrahim Yumaklı; “Bölgede 20 saat süren yangın 20 yılın birikimini götürdü, bu çok acı. Bundan ders çıkarmamız gerekir. Keşke yakılmasaydı da biz üstüne koymuş olsaydık, keşke yıkılmamış olsaydı da bir tuğla daha üzerine konulmuş olsaydı” diyerek, sözlerini hatıra ormanının gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek tamamladı.

İskenderun kaymakamı İskender Yönden: “yatırımları ve sosyal projeleri için GÜBRETAŞ’a teşekkür ediyoruz”

Törende konuşan İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, orman yangınları esnasında tüm kamu ekipleriyle birlikte yangının söndürülmesi için yoğun şekilde mücadele ettiklerini söyledi. Yanan yerlerle ilgili o dönem çeşitli spekülasyonlar yapıldığını hatırlatan Yönden, en kısa zamanda alanları yeşillendirmek için çalışmalara başladıklarını belirtti. İskender Yönden“Bu yangın gerçekleştiğinde çok üzüldük ama yananlardan daha fazla ağacı bu topraklara dikeceğiz. Bu konuda farklı kişi ve kurumların da yoğun bir destek talebi var. Yaza kadar bu bölgenin tamamını yeniden ağaçlandırmış oluruz. GÜBRETAŞ da hem tesisleri ve yatırımlarıyla, hem yaptırdığı okullarla, hem de bu gibi sosyal projeleriyle İskenderun’a katkı sağlamaya devam ediyor. Bu anlamlı desteği için GÜBRETAŞ ailesine çok teşekkür ediyorum” dedi.

İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı da bölgenin 2 milyon fidana ihtiyacı olduğunu dile getirerek, “Bu alanların yeniden yeşillendirilmesi için çalışmaları el birliğiyle sürdürüyoruz. Bu konudaki katkıları ve dikilen 11 bin 111 fidan GÜBRETAŞ’a da teşekkür ederiz” dedi.

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül ise “Sonbahardaki yangınla ciğerlerimizi yaktılar. Ama bunun telafisi zor değil. Biz bu yaraları onarıp hep birlikte bölgeyi daha fazlasıyla yeniden yeşilleştireceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından günün anısına konuşmacılara Genel Müdür İbrahim Yumaklı tarafından plaket takdim edildi. İskenderun Müftüsü Osman Şekerci’nin yaptığı duanın ardından davetliler, GÜBRETAŞ Ortaokulu öğrencileriyle birlikte ilk fidanları dikerek can suyunu verdi. 

GÜBRETAŞ Hatıra Ormanı dikim töreni

Kovid-19 salgın önlemleri nedeniyle dar kapsamlı planlanan GÜBRETAŞ Hatıra Ormanı dikim törenine GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ve Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Karaman’ın yanı sıra; 

  • İskenderun Kaymakamı İskender Yönden,
  • İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı,
  • Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül,
  • Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu,
  • Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nizamettin Ülker,
  • Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mustafa Aslan,
  • Tarım Kredi Mersin Bölge Müdürü İsa Güler,
  • İskenderun İlçe Jandarma Komutanı Ferit Gül ile bölge protokolünden önemli isimler ve GÜBRETAŞ Ortaokulu öğrencileri katıldı.

Törenin sonunda katılımcılara günün anısına hatıra ormanı sertifikaları ile fidan hediyeleri verildi.

- Advertisement -spot_img

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları