No menu items!
21 Nisan 2024

Giresun’da Fındık Üreticisi Zirai Don Endişesi Taşıyor

Başlıklarımızdan

Fındık üreticisi ürünleri toplanıp, çuvala girene kadar endişe yaşıyor. Sıcaklarda erken yeşillenen fındıklar, çıkabilecek bir soğukta gelişemeyecek.

Giresun’da yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı fındık için risk oluşturduğu için fındığın açmaya başladığı bu günlerde üreticiler endişeli.

Fındığın çuvala girinceye kadar risk altında olduğunu ifade eden Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin“Türkiye’nin en önemli tarımsal ihraç ürünlerinden olan fındık için zamansız yağsa risk, yağmasa risk oluşturuyor. Fındığı riske sokan birçok tehlike vardır. Kışın kar yağmasa erken açar ve baharda kar yağınca zirai don meydana gelir. Fındık oluşmaya başlayınca yağmur fırtına oluşur fındık dökülür. Yine fazla sıcak olur fındık yanar. Dolayısıyla fındık çuvala girinceye kadar riski yüksek bir tarım ürünüdür.

“Kar yağışının ardından hava, ayaza çekerse”

Bugün 300 rakımın üzerinde kar yağışı gerçekleşti. Bu kar yağışının ardından hava, ayaza çekerse zirai don meydana gelecektir. Ayrıca zirai don için sadece kar yağması değil, dalların ıslak olması, dallara su yürümesi de yeterli olmaktadır.” dedi.

Kaynak : www.ensonhaber.com

- Advertisement -spot_img

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları