No menu items!
20 Nisan 2024

Eskişehir Kuşkonmaz Üretimini Daha İleri Noktalara Taşımak İstiyor

Başlıklarımızdan

Sarıcakaya Kaymakamlığı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Özel bir Üretici Firma ile hazırlanan “Sarıcakaya Kuşkonmaz Üretimini Geliştirme Projesi” kapsamında ilk fide dikimi gerçekleştirildi.

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Ekilişinin yaklaşık %46’sı ve üretiminin yaklaşık %37’si Eskişehir’den sağlanan kuşkonmaz üretiminde İlimiz Türkiye’ de 1.sırada yer almaktadır. Mikroklima özelliği ve Sakarya nehrinin uzun yıllardır taşıdığı hafif yapıda alüvyon topraklara sahip olması nedeniyle de Sarıcakaya ilçemiz Eskişehir’de kuşkonmaz üretiminin üssü olarak değerlendirilmektedir. İlçede üretimi gerçekleştirilen kuşkonmaz bitkisinin üretim alanını artırmak, çiftçilerin bu katma değeri yüksek bitkiden daha fazla faydalanmasını sağlamak amacıyla hazırlanan “Sarıcakaya Kuşkonmaz Üretimini Geliştirme Projesi” ile 14.000 kuşkonmaz fidesinin ücretsiz olarak dağıtımı gerçekleştirildi. Bu kapsamda kuşkonmaz üretimi yapan ve projede fide desteği sağlayan özel bir firma ile birlikte üreticilere ilk fide teslimi ve dikimi Sarıcakaya Kaymakam Vekili Muhammed Taha Canpolat ve Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam’ın katılımı ile yapıldı.

Kuşkonmazgillerden çok yıllık bir bitki olan kuşkonmaz üretiminde fide dikiminin yapıldığı bahar ve ertesi sezon olmak üzere 2 sezon tesis süresinden sonra 3.bahardan itibaren yüksek verime geçilmektedir. Ekonomik ömrü 10-12 yıl olan kuşkonmaz tarımı aynı zamanda aile çiftçiliğine de uygun bir bitkidir. Sürdürülebilir tarım prensipleri uygulanıp doğru ölçekte yapıldığı takdirde de karlı bir yatırım olarak değerlendirilmektedir. 

İlçemizde kuşkonmaz üretimini yaygınlaştırmak için çalışmalarımız devam edecek olup; çiftçilerimizin alım garantisi, sağlık ve lezzet açısından sofralarımızda önemli bir yere sahip olan bu tür farklı ürün çeşitleri yetiştirmeye yönelerek katma değeri yüksek ürünleri üretmesi de İlimiz tarımını daha da üst seviyelere taşıyacaktır.

Kaynak : TARIMDANHABER

- Advertisement -spot_img

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları