No menu items!
21 Nisan 2024

Çukurca Tahininin Ünü Sınırları Aştı!

Başlıklarımızdan

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde, daha önce hiç ilaç kullanılmayan topraklarda üretilen susamların 400 yıllık tarihi taş değirmende öğütülmesiyle elde edilen tahin, doğallığı ve lezzetiyle ilgi görüyor.

Hakkari’nin Çukurca ilçesi terörün gölgesinden kurtuldukça tarımsal üretimle ön plana çıkıyor. İlaç kullanılmamış topraklarında yetişen tarım ürünleri gerek yurt içinden gerekse yurt dışında talep görüyor.

O ürünlerden biri de susam. Çukurca Kaymakamlığı Zap Vadisi Projesi’ni geliştirerek ilçedeki susam üretimini artırmaya başladı. Zap Markasıyla satışa sunulan tahinler Yeşil Çeşme Mahallesi’ndeki yaklaşık 400 yıllık, suyla çalışan taş değirmende üretiliyor.

Tahinin üretimiyle ilgili bilgiler veren Çukurca Kaymakamı Hasan Kurt,

Bu ürüne Kaymakamlık olarak alım garantisi veriyoruz. 2018’de yaklaşık 2,5 tonlarla başladığımız susam üretiminde şimdi 10 tonlara yaklaştık. Artık vatandaşlarımızın gündeminde terör yok, tarım var, hayvancılık var. Çiftçilerimiz artık daha huzurlu, daha mutlu bir şekilde tarım ve hayvancılık faaliyetlerini yapabiliyorlar. Bununla bölgemizin tanıtımını sağlayıp çiftçimize destek olmayı amaçlıyoruz. İran’dan, İsviçre’den, İngiltere’den talep alıyoruz, yakın zamanda da Amerika’ya ürün gönderdik. Çukurca tahininin öne çıkmasının sebebi, tamamen atalık tohumdan hiçbir karışım olmadan, doğal yöntemlerle üretilen susamlardan elde edilmesidir. 400 yıllık tarihi olan bir değirmende susamları öğüterek ürettiğimiz bu ürünü vatandaşlarımıza, bölge insanımıza ve tüm dünyaya sunuyoruz. Biz vatandaşımızın tekrar toprakla haşır neşir olmasını ve üretim yapmasını amaçlıyoruz. Doğu Anadolu’da tahin tüketimi çok fazla. İnsanımız ramazanda da tahin tüketmeyi seviyor. ‘Zap’ markası bölgemizin bir değeri. Türkiye’yi aşmış bir markayız.” dedi.

Değirmen sorumlusu Murat Erdemir de zahmetli bir süreçten sonra susamları öğüttüklerini anlatarak, ürettikleri tahinin doğallığı ve lezzetiyle öne çıktığını dile getirdi.

Çukurca’da susamın yanı sıra ılıman iklimi nedeniyle incir, nar, pirinç ve Trabzon hurması gibi ürünler de ön plana çıkıyor.

Kaynak : www.tarimtv.gov.tr

- Advertisement -spot_img

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları