No menu items!
24 Nisan 2024

Çiftçiye Çeltik Desteği

Başlıklarımızdan

23 üreticiye İl Özel idaresi destekleri ile Yöresel Ürün Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında 650 Kg. Kıbrıscık Karakılçık Çeltiği ücretsiz olarak dağıtıldı.

Bolu Kıbrıscık ilçemizde İl Müdür Yardımcısı Hasan TAŞ, İlçe Müdür V. Bekir KAYA ve teknik personel, muhtarlar  ve çeltik üreticilerinin katıldığı törenle 23 üreticiye İl Özel idaresi destekleri ile Yöresel Ürün Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında 650 Kg. Kıbrıscık Karakılçık Çeltiği ücretsiz olarak dağıtıldı.

Dağıtım töreninde konuşan İlçe Müdürü Bekir Kaya,

Kıbrıscık ilçemizde yaklaşık 400 Dekar alanda üreticilerimiz el emeği göz nuruyla çeltik yetiştiriciliği yapmaktadır. Çeltik yetiştirmek çok meşakkatli bir uğraştır. Bugün burada yaklaşık 23 Çeltik yetiştiriciliği yapan çiftçimize 650 Kg Çeltik dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Kıbrıscık Karakılçık çeltiği bölgemize uzun yıllardır babamızdan dedemizden görerek ekimini yaptığınız, tanıdığınız yüksek verimli yerli bir çeltik çeşidimizdir.

Bu projemizin uygulanmasında başta valiliğimiz olmak üzere Bakan yardımcımız Fatih METİN, Bolu Milletvekillerimiz Arzu AYDIN ve Fehmi KÜPÇÜ’ye, ilçe Kaymakamımız Sayın Süleyman BAKAN’ a ,il Müdürümüz İzzet MURAT, il Müdür yardımcımız Hasan TAŞ , özel idaremize ve Genel meclisimize kurumum, şahsım ve üreticilerimiz adına teşekkür ediyor; üreticilerimize, Kıbrıscıklı üreticilerimize ve ülkemize hayırlı, bereketi kazancı bol mahsuller olmasını dilerim” dedi. 

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdür Yardımcısı Hasan TAŞ ise;

Yöresel ürünlerimizin geliştirilmesi projesi kapsamında Kıbrıscık ilçemizde yetiştiricilerimize tamamı hibe olmak üzere 650 kg çeltik tohumu dağıtıldı. Bildiğimiz üzere karakılçık pirinci hemen hemen tamamı el emeği ile eski usullerde kısıtlı alanlarda kısıtlı miktarlarda yetişebilmektedir. Bunun yanında sahip olduğu dokusu ve tadı ile aranan lezzetler arasında yerini pekiştiren pirincimizin desteklerle ekim alanlarını ve verimini arttırarak ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz adına maksimum katma değer sağlamak temel amacımızdır. Tarihten gelen ve İlimizin marka değeri olan yöresel ürünlerimiz desteklenmeye devam edilerek yarınlara daha güçlü bir şekilde aktarılacaktır ” dedi. 

Kaynak : TARIMDANHABER

- Advertisement -spot_img

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları