No menu items!
22 Temmuz 2024

Çay Hasadı 17 Mayıs’ta Başlıyor, Fiyat Belli Değil

Başlıklarımızdan

Üretici fiyatın açıklanmasını bekliyor. Geçen sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ÇAYKUR’un yaş çay alım fiyatını kilo başına 3 lira 27 kuruş olarak açıklamıştı. Üreticiler bu yıl artan gübre fiyatları, işçilik maliyetleri nedeniyle fiyatın 4 liranın üzerinde olmasını talep ediyor.

Yaş çay hasadı 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü başlıyor. Fiyat henüz belli değil. Pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında çay alım fiyatının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), 2021 Yılı Yaş Çay Kampanyasının 17 Mayıs’ta başlayacağını duyurdu. Birinci sürgün dönemi yaş çay alım kotası dekara 600 kilo olarak uygulanacak. Türkiye, yaklaşık 786 bin dekarda yılda ortalama 1 milyon 400 bin ton yaş çay üretiyor. Çay hasadı birinci, ikinci ve üçüncü sürgün olmak üzere yılda 3 kez yapılıyor. İlk sürgün hasadı Mayıs- Haziran dönemi, ikinci sürgün Haziran- Ağustos döneminde ve üçüncü sürgün de Ağustos- Ekim döneminde gerçekleştiriliyor.

Üretici fiyat bekliyor

Üretici fiyatın açıklanmasını bekliyor. Geçen sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ÇAYKUR’un yaş çay alım fiyatını kilo başına 3 lira 27 kuruş olarak açıklamıştı. Üreticiler bu yıl artan gübre fiyatları, işçilik maliyetleri nedeniyle fiyatın 4 liranın üzerinde olmasını talep ediyor. Bazı üreticiler ise 5 lira fiyat açıklanmasını istiyor. Fiyatın, 17 Mayıs Pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, daha önce yaptığı açıklamada yaş çay alım fiyatının kilo başına 4.4 lira olmasını istedi. Çay Üreticileri Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Mavi ise, yaş çay taban fiyatının gıda enflasyonu oranında artırılması gerektiğini belirterek, son 1 yılda gıda enflasyonu göz önüne alındığında yüzde 30’luk bir fiyat artışı ile yaş çay alım fiyatının 4 lira 45 kuruş olması gerektiğini ifade etmişti.

Çay sanayicileri ise her yıl yapılan alım fiyatları dikkate alındığında geçen sene kilo başına 3 lira 27 kuruş olan çay alım fiyatının kilo başına 3 lira 75 kuruş seviyelerinde olabileceğini dile getiriyor.

ÇAYKUR, 2020’de 725 bin ton çay aldı

Geçen yıl çay alım kampanyası 19 Mayıs’ta başlamış ve kampanya döneminde ÇAYKUR üreticiden 752 bin ton yaş çay alımı yaptı. 2017 yılında 525 bin, 2018 yılında 732 bin, 2019 yılında ise 750 bin ton yaş çay alımı yapıldı. Organik yaş çay alımı ise 35 bin ton oldu. Tarım ve Orman bakanlığı verilerine göre, 2020 yılında kuru çay ihracatı bir önceki yıla göre %4.2 oranında artarak 4 bin 170 ton, ithalat ise bir önceki yıla göre %11.1 oranında artarak 21 bin 920 ton olarak gerçekleşti.

Kaynak : www.tarimdunyasi.net

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları