No menu items!
24 Temmuz 2024

Çanakkale’de Ispanak Su Altında Kalınca, Fiyatı 8 Liraya Çıktı

Başlıklarımızdan

Barajdaki su seviyesinin yükselmesiyle birlikte ıspanakların su altında kalması, 3 lira olan kilo fiyatını 8 liraya yükseltti.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Mollahasanlar köyünde bulunan çiftçilerin bir kısmının tarlası, 23 yıl önce yapılan Bayramiç Barajı su havzası içinde kaldı. Geçen sonbahar da etkili olan kuraklıktan dolayı Bayramiç Barajı‘nda su seviyesi azaldı. Bunun üzerine çiftçiler, suyun çekildiği ve toprağın göründüğü havzaya ıspanak ekimi yaptı.

Doğal Ispanak Yetiştirildi

Yıl boyu Kaz Dağları’ndan akan Karaman deresi Çayı ile derelerden gelen alüvyonlu topraklarda çiftçiler, zirai gübre ve ilaç kullanmadan doğal ıspanak yetiştirdiler.

Fiyatlar 8 Liraya Yükseldi

Ancak geçen hafta yurdu etkisi altına alan kar yağışı sonrasında baraj suyu doldu. Ispanakların ekili olduğu su havzası, Kaz Dağları’ndan gelen kar ve yağmur sularının altında kaldı. Suya gömülen ıspanaklardan kurtarabildiklerini çiftçiler, pazarda 3 liraya satışa sundu. Ancak ıspanağın büyük kısmının sular altında kalmasından dolayı fiyatlar, pazarda 6 ile 8 liraya yükseldi.

Üreticinin Hasadı, Yağış Altında Kaldı

Çiftçi Serkan Uydaş (28), “Ispanağın sökümü yapılamadı. Çünkü üreticinin hasadı, son yağan yağışın ardından sular altında kaldı. Kurtarılabilen ıspanaklar pazarda 3 liraya verildi. Elimizde ıspanak kalmadığı için fiyatlar 8 liraya kadar çıktı.” dedi.

Kaynak : www.ensonhaber.com

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları