No menu items!
22 Temmuz 2024

Buğday, Arpa, Çay ve Bakliyat Taban Fiyatları Açıklandı

Başlıklarımızdan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından 2021 yılı hububat ve bakliyat taban fiyatlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, üretim maliyetleri ile iç ve dış gelişmelerini dikkate alarak TMO‘nun 2021 yılı hububat ve bakliyat alım fiyatlarını belirlediklerini kaydetti. Buna göre, sert ekmeklik buğdayın alım fiyatını 1650 TL’den 2250 TL’ye, arpanın alım fiyatını 1275 TL’den 1750 TL’ye çıkarıldığını bildiren Erdoğan, bakliyat alım fiyatı olarak ise kırmızı mercimekte 5000 TL, yeşil mercimekte 4150 TL, nohutta ise 4050 TL olarak belirlendiğini dile getirdi.  

Yaş çay alım fiyatlarını da açıklayan Erdoğan, destekle birlikte yaş çay alım fiyatının 4 liraya çıkarıldığını söyledi.

Hububatta ve Bakliyatta Destekleme Primleri De Açıklandı 

Erdoğan, destekleme primlerine yönelik ise; “Ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacak” dedi. 

Çiftçiden Tek Bir İsteğimiz Var 

Çiftçiden tek bir karış toprağı boş bırakmamalarını isteyen Erdoğan; “Destek bizden üretmek sizden bereket Allah’tan. Yeni hasat dönemi çiftçilerimiz için hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum” dedi. 

Türk Şeker ve Tarım Kredi TMO’dan Farklı Bir Alım Fiyatı Açıklayamayacak 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer kamu kurumlarının TMO‘nun referans referans fiyatından farklı bir fiyat belirleyemeyeceğini ve aynı şekilde kabul edileceğini kaydetti. Bilindiği üzere geçen yıl Türkşeker, TMO‘un alım fiyatının üstünde bir alım fiyatı açıklamıştı. Erdoğan’ın açıkladığı bu kararla, Türkşeker ve Tarım Kredi Kooperatifleri gibi kuruluşlar TMO‘dan farklı bir alım fiyatı açıklayamayacak. 

Kuraklıktan Etkilenen Çiftçilerin Borçları Ertelenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer yandan kuraklıktan etkilenen çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceğini bildirdi. 

Kaynak : TARIMDANHABER

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları