No menu items!
22 Temmuz 2024

Bal İhracat Şampiyonu 2023 Yılında Hedef Büyüttü 2023 Yılında Orman Yangınlarının Yarası Sarılacak

Başlıklarımızdan

Son 3 yılda doğal ve sağlıklı olan ürünlere ilgi artarken bal ve arı ürünleri ise yakaladığı ivmeyi artırarak sürdürüyor. Orman yangınları ve iklim değişikliklerine rağmen 2022 yılında yüzde 50 büyüdüklerini belirten Enfabal Genel Müdürü Mustafa Ençetin, pazarda yüzde 40’lık bir pay elde ettiklerini söyledi.

Bal ihracatında son 7 yılda şampiyon olduklarını söyleyen Ençetin, “2023 yılında orman yangınlarının yarasını saracağız ve öncelikli hedefimiz yüzde 60 büyümek olacak. Üretimimizin 3’te 1’ini; ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve İsrail başta olmak üzere 35 ülkeye ihraç ediyoruz. Yeni dönemde İspanya pazarı hedeflerimiz arasında olacak” açıklamasında bulundu.

Sektörde 50 yıllık tecrübesiyle faaliyet gösteren Enfabal, kurulduğu günden bu yana en güvenilir firma olmayı hedefliyor. Bugün gelinen noktada birçok markanın ana tedarikçisi olan Enfabal; Altın Bal, Kafkas,  ENC Marmaris Balı, Apa Bal, ENC Bal Kaşığı, ENC Bal Petek, Enc birtat ve Ankara Bal Evi markalarıyla çam balı ve süzme çiçek balı dolumu gerçekleştiriyor.

Enfabal Genel Müdürü Mustafa Ençetin

2022 yılında 350 milyon TL’lik satış gerçekleştirdiklerini belirten Enfabal Genel Müdürü Mustafa Ençetin, Ülkemizde yaşanan orman yangınları ve küresel iklim değişiklikleri sektörümüzü etkilese de markamız adına yılın başında planladığımız büyüme oranlarını yakalamayı başardık. Son 3 yılda balın içerisinde bulunduğu bağışıklık güçlendirici ürünler sıklıkla tüketilmeye başladı, dolayısıyla bu durum satışlara da yansıdı. Ankara Mamak’ta bulunan 75 bin metrekarelik üretim tesisimizde günlük 200 ton kapasite ile üretim gerçekleştiriyoruz. Bundan sonraki hedefimiz yakaladığımız ivmeyi yapacağımız doğru yatırımları markamızı üst yukarılara çıkarmak olacak. Bal, yüzde yüz yerli bir üründür. 2023 yerli malına sahip çıktığımız bir yıl olacak ve orman yangınlarının yarası bu yıl sarılacak” açıklamasında bulundu.

Son 7 yılın bal sektöründe ihracat şampiyonu olduklarını belirten Ençetin, 2022 ihracat pazarında geçmiş olduğumuz yıla göre müşteri portföyümüzü artırarak yüzde 35’lik artış gösterdik. ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İsrail ve İtalya başta olmak üzere 35 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Yeni dönemde İspanya pazarı önceliğimiz olacak. Yaptığımız yatırımlar istihdam oranımızı da artıracaktır. Şu anda 140 kişiye istihdam sağlıyoruz. Yıl sonunda bu rakamın 250’e ulaşacağını düşünüyoruz ”dedi.

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları