No menu items!
21 Nisan 2024

Atıl Araziler Ayçiçeğiyle Canlanacak

Başlıklarımızdan

Karabük’te Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün temin ettiği ayçiçeği tohumları atıl durumda bulunan tarım arazilerine ekiliyor. Amaç ekilmedik bir karış toprak bırakmamak ve kentte tarımsal üretimi arttırmak.

Tarlalar sürülüyor, tohumlar ekiliyor. Ayçiçek tohumlarıyla atıl araziler tarıma kazandırılıyor.

Tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için Karabük’te ekim seferberliği başladı. “Ekilmedik Bir Karış Toprak Kalmayacak” sloganıyla yola çıkan Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü çiftçilere yüzde 75 hibeli tohum desteği verdi.

Ekim yapacak çiftçilere ekim mibzeri ve çapa makinesi desteği de sağladıklarını belirten Karabük İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, sonbaharda da hububat ekimine geçileceğini söyledi. Ayvalık, “Bakanlığımızca yürütülen Milli Tarım Projesi kapsamında atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması için Eskipazar İlçesi İmanlar köyündeyiz. Bugün burada 350 dekar arazide ayçiçeği ekimini gerçekleştireceğiz. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzün desteğiyle çiftçilerimize hububat ve yem bitkisi tohumları başta olmak üzere birçok üründe tohum desteği sağlayarak tohum açığımızı kapatmış olduk. Bu yıl da üreticilerimizin talebi doğrultasında alternatif ürün deseni için yeni projeler geliştirerek 100 dekar alanda kuru fasulye tohuma ve 350 dekar alanda ayçiçeği ekimi için tohum desteği sağlamış olduk.  Bununla beraber 1 adet pnömatik ekim mibzeri ve 1 adet ara çapa makinesi alımı gerçekleştirerek İlimize kazandırdık. Amacımız atıl tarım arazilerini 2021 yılı için %5 oranında azaltmak ve üretime kazandırmak. Bu kapsamda özellikle sonbahar ekimi için hububat tohumlarını üreticilerimize dağıtarak atıl durumdaki tarım arazilerinin değerlendirilmesi üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.” dedi.

Karabüklü çiftçiler atıl arazilerini tarıma kazandırmaktan dolayı yaşadıkları mutlu olduklarını, desteklerle birlikte üretimin daha da artacağını dile getirdi.

- Advertisement -spot_img

Diğer Başlıklarımız

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları