No menu items!
24 Temmuz 2024

330 Bin ‘Hayriye Biberi’ Fidesi Çiftçilere Dağıtıldı

Başlıklarımızdan

Adana’da tescilli ata tohumundan elde edilen 330 bin ‘Hayriye Biberi’ fidesi, çiftçilere dağıtıldı. Hayriye Biberi yüksek verim, hastalık ve zararlara dayanıklılık açısından diğer normal biber türlerinden ayrılıyor.

Adana’da tescilli ata tohumundan elde edilen, halk arasında Adana Karaisalı olarak da bilinen, 330 bin hayriye biberi fidesi, çiftçilere dağıtıldı.

Dağıtım töreninde gazetecilere değerlendirme yapan Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Savaş Ülger “Anadolu’nun tarihsel ve kültürel özelliklerini taşıyan yerel ürünlerin ortaya çıkarılması, çoğaltılması çok önemli bir konu. Bunları her türlü platformlarda desteklememiz gerekiyor. Ajansımızın da desteğiyle 330 bin adet tohum satın alındı ve bunların fideye çevrilerek çiftçilere dağıtılmasını hedefledik. Bu kapsamda çalışmalarımız devam edecek. Bunu bir başlangıç olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Mersin İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mustafa Nevzat Zaim de üreticilere yerel tohum için kayıt çağrısında bulundu. Bakanlığımızca yerel tohumların korunmasıyla ilgili ‘Tohum Gen Bankalarımız’ var. Bunun dışında 2019 yılında yerel tohumların korunmasıyla ilgili çıkartılmış bir yönetmelik var. Bu kapsamda çiftçilerimiz ellerinde bulunan yerel tohumları ilçe müdürlüklerine ve araştırma enstitülerine getirerek bunların kayıt altına alınmasını sağlayabilirler” diye konuştu.

Adana Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yusuf İzzet Işık, türün özelliklerini sıraladı. Bu biber çeşidi seleksiyon yöntemiyle elde ediliyor. Normal biber çeşitleri hastalıklara dayanamadı ve verimlerde düşüklüğe neden oldu. Hayriye biberiyse hem yüksek verim hem de hastalık ve zararlara dayanıklılık açısından daha iyi” dedi.

Kaynak : www.tarimtv.gov.tr

Diğer Başlıklarımız

427 YORUMLAR

- Advertisement -spot_img

Haber Başlıkları